Babciu, bądź ostrożna!

WARSZAWA KAMPANIA MIASTA W WALCE Z OSZUSTAMI

numer 2539 - 24.01.2020

„Babciu, to nie Twój wnuczek… Bądź ostrożna” to kampania informacyjno-edukacyjna przygotowana przez warszawski ratusz, a skierowana do seniorów. Dotyczy problemu oszustw dokonywanych metodą na wnuczka, na policjanta lub innych o podobnym sposobie działania. W tej edycji w akcji mają pomóc lekarze, którzy po wizycie seniora będą wręczali mu teczkę z informacjami i praktycznymi poradami.

Przestępcy oszukujący starszych ludzi metodą na tzw. wnuczka działają w stolicy od ok. 15 lat. Pomimo zatrzymania przez policję wielu z nich, nadal docierają sygnały o kolejnych pokrzywdzonych. W 2019 r. Komenda Stołeczna Policji zanotowała w Warszawie 461 zdarzeń, z tego blisko 362 razy oszustom udało się dokonać wyłudzenia, na kwotę ponad 20 mln zł.

„Oszuści, dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub CBA.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówkizawartość zablokowana

Autor: Jarosław Molga


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się