reklama


Trump staje w obronie prawa do życia

numer 2541 - 27.01.2020Świat

USA W Waszyngtonie odbyła się kolejna edycja Marszu dla Życia, jednej z największych demonstracji antyaborcyjnych na świecie. Donald Trump jako pierwszy w historii prezydent Stanów Zjednoczonych wziął w niej udział.

Pierwszy Marsz dla Życia odbył się w Waszyngtonie w 1974 r. Jego uczestnicy, ok. 20 tys. osób, protestowało przeciwko wyrokowi Sądu Najwyższego w sprawie Roe kontra Wade, który zalegalizował w USA aborcję. Od tego czasu odbywa się co roku i ma się odbywać do momentu, aż wyrok ten zostanie obalony przez Sąd Najwyższy.

W tym roku tradycyjnie już dopisała frekwencja. Szacuje się, że udział w marszu wzięło ok. 100 tys. osób. To wprawdzie sporo mniej niż w 2013 r., kiedy w Waszyngtonie pojawiło się ponad 600 tys. osób. Ponownie w tłumie było też wielu młodych. Od lat szacuje się, że połowa uczestników tej demonstracji nie ukończyła 30. roku życia.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa z jednego powodu – udział w niej wziął prezydent Donald Trump. Aborcja to temat, którego amerykańska prawica woli nie poruszać zbyt mocno i jego poprzednicy ograniczali się co najwyżej do odtworzenia nagrania, ale Trump postanowił osobiście wygłosić przemówienie trwające ok. 15 minutzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama