reklama


fot. Tamas Kaszas/Reuters

Miliard od Sorosa na sieć uniwersytetów

DAVOS \ Lewicowy miliarder rozzłościł Budapeszt

numer 2542 - 28.01.2020Świat

Kontrowersyjny amerykański finansista George Soros ujawnił w szwajcarskim Davos plan sfinansowania sieci uniwersytetów, które mają pomóc w walce z „autorytatywnymi rządami”. Bardzo nie spodobało się to rządowi Węgier.

W ubiegłym tygodniu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos lewicowy finansista zapowiedział nowy projekt – stworzenie sieci uniwersytetów. Stwierdził, że to najważniejszy i najbardziej trwały projekt jego życia, i zapowiedział, że przeznaczy na niego nawet miliard dolarów. Jego nowe uniwersytety mają promować liberalizm i otwarte granice oraz pomóc w powstrzymaniu dryfu w stronę autorytaryzmu. Sieć ma być oparta na istniejącym już Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU).

CEU został założony przez Sorosa w 1991 r., aby promować współpracę regionalną i demokratyzację w państwach byłego bloku wschodniego. Jego główną siedzibą był Budapeszt. W marcu 2017 r. rząd Węgier zaczął wprowadzać reformę wyższej edukacji, która zaostrzyła przepisy dotyczące działalności zagranicznych uniwersytetów, nie ukrywając, że chodzi właśnie o Uniwersytet Sorosa, jak nazywał go premier Viktor Orbán. Reforma odniosła zamierzony skutek – wobec braku porozumienia CEU w 2019 r. przeniósł większość swojej działalności do Wiednia.

Tym razem rządowi Węgier również nie spodobały się edukacyjne plany Sorosazawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama