reklama


fot. Ammar Awad/Reuters

Pax Americana dla Bliskiego Wschodu

USA \ Trump ujawnił szczegóły planu dla Izraela i Palestyny

numer 2544 - 30.01.2020Świat

Prezydent USA Donald Trump w ogłoszonym planie pokojowym dla Bliskiego Wschodu wzywa do utworzenia dwóch oddzielnych państw – Izraela i Palestyny. Palestyńską stolicą miałaby być Jerozolima Wschodnia. Plan nie spodobał się jednak Palestyńczykom.

Dwa lata temu USA, jako jedno z niewielu państw na świecie, uznało oficjalnie Jerozolimę za stolicę Izraela. Trump zapowiedział wtedy powstanie dwuczęściowego planu, który doprowadzi do pokoju między Izraelem a Palestyną. Jego część ekonomiczna została przedstawiona w połowie ub.r. i zakładała pozyskanie międzynarodowych sponsorów i inwestorów, którzy zainwestowaliby w Palestynie i ościennych państwach ok. 50 mld dol. We wtorek Trump ujawnił szczegóły polityczne planu, który był konsultowany z władzami Izraela przez jego zięcia Jareda Kushnera. Nazwał go „realistycznym rozwiązaniem dwupaństwowym”, jednak zdaniem krytyków jego propozycja jest silnie skrzywiona w stronę Izraela.

W świetle nowego planu Izrael oficjalnie będzie mógł anektować kontrowersyjne osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu. Stanie się tak niezależnie od tego, jak potoczą się dalsze negocjacje. W zamian za to ma się powstrzymać od zakładania nowych osiedli na czas prowadzonych rozmówzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama