Dolina, która sprawdza

ARGENTYNA \ DOLINA HORCONES

numer 2551 - 07.02.2020Podróże

Niewiele jest dziś miejsc w wysokogórskim światku, w których klasyczny turysta miałby okazję przyjrzeć się z bliska codzienności zawodowych wypraw. Tutaj zaś, w Andach Argentyńskich, nie tylko się przyjrzy, lecz także podotyka.

Niezły most… – szepcze stojąca obok mnie Monika. Oboje ciężko oddychamy. Kilkadziesiąt minut temu przekroczyliśmy barierę trzech tysięcy metrów n.p.m. Głowa odczuwa to momentalnie. Most, do którego właśnie dotarliśmy, to mimowolna okazja, aby na chwilę się zatrzymać. Zdjąć ciężkie plecaki. Wyjąć aparaty.

– Rzeczywiście. Taki troszkę himalajski, prawda? – odpowiadam, szukając odpowiedniego kadru, aby uchwycić całość stalowo-drewnianej konstrukcji przewieszonej nad rwącą rzeką. Rzeczywiście. Most ma coś z Himalajów. Powstał na potrzeby zdjęć kręconego tu filmu „Siedem lat w Tybecie”. Dziś stanowi wizytówkę szerokiej i dość nużącej pejzażowo doliny Horcones.

Nużącej, jednak z pewnymi wyjątkami. Owszem, o ile przez większość doliny trasa po Horcones wiedzie przez szerokie wypłaszczenia, o tyle są miejsca, które sprawiają, że cała monotonia mija niczym klaśnięcie w dłonie. Tak jest chociażby w Lagunie, urokliwym miejscu zlokalizowanym na wysokości 2990 metrów n.p.m. Wokoło nas pięć rozlanych bezładnie oczek. Nieustannie zasilanych przez powolnie topniejący lodowiec Cerro Tolosa. Wokół jezior łąki i mokradła. Wszystko to sprawia, że człowiek na chwilę zapomina, że znajduje się w surowych Andach. Przy ładnej pogodzie przypomni mu o tym pewne odbicie widoczne w tafli jednego z oczek. Zdarza się bowiem, że w jeziorze będzie się przeglądać pobliska Aconcagua. Stąd do najwyższego szczytu obu Ameryk jest już tylko 17 km w linii prostej.

Dolina Horcones. Jedno z bardziej popularnych miejsc w Andachzawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama