Hokej to fajna gra

Hokej na lodzie \ Polska sensacyjnie pokonała Kazachstan i w sierpniu będzie walczyć o awans na igrzyska w Pekinie

numer 2554 - 11.02.2020Sport

Po wielu latach przerwy polscy hokeiści będą mieli okazję zmierzyć się z zespołami światowej czołówki. Dzięki wygraniu turnieju prekwalifikacyjnego w Nur-Sułtanie Biało-Czerwoni zagrają w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Pekinie.

Zespoły Austrii, Białorusi i gospodarza Słowacji będą w dniach 27–30 sierpnia rywalami polskich hokeistów na lodzie w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk 2022 r. w Pekinie – poinformowała międzynarodowa federacja (IIHF). Awans wywalczy tylko zwycięzca.

Drużyna prowadzona przez trenera Tomasza Valtonena sprawiła niespodziankę, wygrywając zakończony w niedzielę w kazachskim Nur-Sułtanie turniej prekwalifikacyjny z kompletem zwycięstw. O ile pokonania Holandii (8:0) i Ukrainy (6:1) można się było spodziewać, o tyle zwycięstwo nad gospodarzami zawodów (3:2) była zaskoczeniem.

Gospodarze turnieju przystępowali do niedzielnego spotkania także z kompletem punktów. Grający w elicie (czyli dwa stopnie wyżej niż Polacy) Kazachowie, mający w składzie naturalizowanych graczy z Rosji, Kanady i Szwecji, byli faworytem niedzielnego starcia. W pierwszej tercji mieli sporą przewagę, ale… przegrywali na jej zakończenie 0:1. Daleki strzał Bartosza Ciury, wsparty rykoszetem, zaskoczył bramkarza i dał Polakom prowadzenie. Potem strzegący polskiej bramki John Murray został poddany „ostrzałowi”, zwłaszcza podczas dwóch kar jego kolegów, mimo to wynik się nie zmienił.

Po przerwie zaatakowali Kazachowie, ale Biało-Czerwoni kilka razy wyprowadzili groźne kontry. W 31. minucie zespół trenera Tomasza Valtonena prowadził 2:0, po trafieniu Martina Przygodzkiego. Rywale szybko zdobyli kontaktowego gola, potem doprowadzili do wyrównania