reklama


​Chciał, żeby świat był lepszy

numer 2554 - 11.02.2020

Podczas przedpremierowego pokazu dokumentu „Marzyciel. Kornel Morawiecki” Stanisław Królak z TVP Kultura zauważył, że do tej pory były filmy o Solidarności Walczącej, ale o twórcy tej organizacji to dopiero pierwszy film.

Blisko godzinny film przybliża nam najważniejsze zdarzenia z życiorysu marszałka seniora, ukazując jego losy na tle czasów PRL i III RP. Materiały archiwalne są przeplatane samymi wypowiedziami bohatera filmu, jego rodziny i przyjaciół.

Szef TVP Kultura podkreślił jeszcze jedną kwestię, że dzięki temu filmowi poznajemy innego Kornela Morawieckiego, niż znaliśmy go do tej pory. Myślę, że wszyscy, którzy doskonale znali Kornela, nie będą specjalnie zaskoczeni zaprezentowanym materiałem, natomiast film na pewno przyczyni się do tego, by powszechna stała się świadomość, że żył z nami człowiek wybitny, mający nieocenione zasługi dla niepodległości Polski.

O tym zresztą mówił jego syn, dzisiejszy premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że jego ojciec wchodził w ciemność i pokazywał światło.

– Jestem przekonany, że ten film dobrze przybliży postać mojego ojca, który, jak powiedział prezes Jarosław Kaczyński, był jednym z ojców naszej niepodległości – mówił dobitnie Mateusz Morawiecki.

Odnosząc się do tytułu, premier zauważył, jak doskonale oddaje on istotę drogi życiowej Kornela Morawickiego.

– Tytuł jest bardzo adekwatny, ojciec starał się realizować swoje marzenia, wychodząc poza rzeczywistość, która go otaczała. To w licznych sytuacjach dawało dużo do myślenia wielu ludziom. Tworzyło nową perspektywę. Solidarność Walcząca była organizacją szlachetnego trudu, szlachetnego zrywu i zaangażowania. Ta szlachetność i bezinteresowność była charakterystyczna dla organizacji, którą ojciec stworzył. Dziś, po latach, z dokumentów widać wyraźnie, że SW była jedną z głównych sił realnie działających w podziemiu i stawiających sobie bardzo jasno cele, takie jak niepodległość Polski i inne zadania dla niepodległej już Rzeczypospolitej – dodał Morawiecki.

Premier odniósł się też do początku lat 90., kiedy jego ojciec nie odniósł sukcesu politycznego.

– Ten film w odniesieniu do lat 80. w pełni oddaje to, co ojciec starał się wtedy budować. Później, po 1989 r., ocena działań środowiska SW jest bardzo trudna, bo jest faktem, że nie odnieśliśmy sukcesu politycznego, chociaż powstała Partia Wolności – przypominał.

W filmie wypowiadają się osoby, które współpracowały z Kornelem Morawieckimzawartość zablokowana

Autor: Janusz Wolniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama