fot. POOL New/Reuters

Nowa rzeczywistość w europarlamencie

STRASBURG \ Pierwsze posiedzenie PE bez Wielkiej Brytanii

numer 2555 - 12.02.2020Świat

W Strasburgu trwa pierwsze po brexicie posiedzenie Parlamentu Europejskiego. Wczoraj dyskutowano m.in. o przyszłych relacjach gospodarczych, które będą łączyły UE z Wielką Brytanią. Jednym z ostatnich punktów wtorkowej sesji plenarnej była debata o stanie praworządności w Polsce w kontekście nowelizacji ustaw sądowych.

Choć od brexitu minęły blisko dwa tygodnie, przez kolejnych 11 miesięcy w stosunkach Wielka Brytania-UE będzie trwał tzw. okres przejściowy. Już teraz da się jednak odczuć jedną istotną zmianę: po wyjściu Wielkiej Brytanii Parlament Europejski zmniejszył się z 751 do 705 europosłów. W związku z tym, że 46 z 73 miejsc zwolnionych po brexicie zachowano na kolejne rozszerzenia UE, między państwa członkowskie zostało rozdzielone 27 mandatów. Do poniedziałku państwa członkowskie oficjalnie przekazały do PE nazwiska 24 nowych europosłów. Z ramienia Polski jest to Dominik Tarczyński z PiS.

Jedną z wielu kwestii podnoszonych podczas obecnej sesji plenarnej PE jest ustalenie przyszłych relacji, które będą łączyły Wielką Brytanię i UE. Obie strony będą musiały do 31 grudnia br. ratyfikować umowę dotyczącą wzajemnych stosunków. – W UE żyje prawie pół miliarda osóbzawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę