Dane to paliwo nowoczesnej gospodarki

numer 2555 - 12.02.2020Gospodarka

ROZWÓJ Minister cyfryzacji Marek Zagórski rozmawiał w Brukseli z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem o wykorzystywaniu danych w gospodarce. Obaj podkreślili, że dane wytwarzane przez europejskie podmioty powinny służyć głównie unijnym, a nie globalnym koncernom.

Rozmawialiśmy o danych, które są kluczowe, jeśli chodzi o rozwój nowoczesnych gospodarek. O tym, co zrobić, by z jednej strony gospodarka rozwijała się dzięki dopływowi tych danych, a z drugiej – w jaki sposób zapewnić, aby dane, które wytwarzają europejskie podmioty, przede wszystkim trafiały do unijnych firm. To jest kluczowe wyzwanie – powiedział Zagórski.

Jak dodał, Breton jest zdania, że dane europejskie, prywatne i publiczne, w pierwszej kolejności trafiają do technologicznych gigantów, czyli firm spoza UE. – Dane to paliwo nowoczesnej gospodarki i one napędzają gospodarki państw, które nie są członkami UE. Potrzebny jest więc swobodny przepływ danych w ramach UE, ale powinniśmy dbać o to, aby one w pierwszym rzędzie zasilały naszą gospodarkę. Myślenie Polski i Komisji Europejskiej jest w tym zakresie zbieżne – zaznaczył minister.

Niebawem w tej sprawie Komisja Europejska ma przedstawić komunikatzawartość zablokowana

Autor: jak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się