Rynek walut bardzo stabilny

numer 2555 - 12.02.2020Gospodarka

WALUTY AUD z ponownym ruchem w górę. Słaba turecka lira. Para USD/PLN po 3,90 zł. Jerome Powell, szef Fed, składa raport komisji Izby Reprezentantów.

Wydarzeniem poniedziałkowego przedpołudnia była publikacja danych o chińskiej inflacji, która niespodziewanie wzrosła, przekraczając poziom 5,4 proc. To nie tylko umocniło CNY, lecz także wpłynęło na kurs AUD, który zyskał ponad 0,4 proc. To odreagowanie po fatalnym tygodniach, ale także sygnał, że i w Australii, blisko związanej gospodarczo z Chinami, inflacja będzie roła.

Słaby początek tygodnia w Europie nie miał wpływu na rynek i przed godz. 10 europejskie waluty notowały niewielkie umocnienie do USD. W połowie dnia odreagowanie notował funt zyskujący 0,4 proc., co na tle euro było znaczącym wyniki. Złoty także udanie rozpoczął tydzień, bo przy spadkach na Giełdzie Papierów Wartościowych para USD/PLN traciła 0,25 proc. i dolar kosztował mniej niż 3,9 PLN.

Druga część poniedziałku to spora zmiana rozpoczęta od wystąpienia przedstawiciela Fed. Kolejne umocnienie dolara przyniósł początek zmagań giełdowych w Nowym Jorku. W efekcie euro zamknęło dzień sporym spadkiem, schodząc poniżej 1,10 USD, a osłabienie zanotował również nasz złoty. Para USD/JPY znowu zbliżyła się do wartości 110 JPY za dolara.

Wtorkowy poranek przypominał po części poniedziałkowe zmagania. Tak jak dzień wcześniej ruch w górę notowała waluta australijska. Słabo prezentował się jen, a waluty europejskie notowały symboliczne zmiany. Wyjątkiem był CHF, tracący do dolara 0,15 proc. Umocnienie notował chiński juan, czemu nie przeszkadzały kolejne niepokojące informacje na temat koronawirusa. Słabo prezentowała się waluta turecka i za dolara płacono ponad 6,02 TRYzawartość zablokowana

Autor: rg


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę