​Ponad 200 tys. osób w małym ZUS+

numer 2555 - 12.02.2020Gospodarka

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ Od początku lutego do małego ZUS+ zgłosiło się ponad 35 tys. przedsiębiorców. Oznacza to, że z tego rozwiązania korzysta już ponad 203 tys. osób, gdyż przedsiębiorcy objęci wcześniej małym ZUS nie musieli ponownie zgłaszać się do rozszerzonej ulgi.

Mały ZUS+, który znacznie rozszerzył grono osób mogących skorzystać z możliwości opłacania niższej składki na ubezpieczenia społeczne, wszedł w życie 1 lutego. Dotychczas obowiązywał tylko mały ZUS. Mogli z niego korzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. zł za 2019 r. Od początku lutego kwota ta wzrosła do stałej wysokości 120 tys. zł.

W małym ZUS+ zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej – od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić między 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proczawartość zablokowana

Autor: ar


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się