reklama


fot. Rick Wilking/Reuters

Sukces socjalizmu, porażka umiarkowanych

USA \ Kolejne prawybory u Demokratów

numer 2556 - 13.02.2020Świat

Zakończyły się prawybory Partii Demokratycznej w stanie New Hampshire. Zgodnie z przewidywaniami ich zwycięzcą został socjalista Bernie Sanders. Tuż za nim uplasował się były burmistrz South Bend, Pete Buttigieg.

Prawybory w New Hampshire to tak naprawdę pierwsze prawdziwe prawybory demokratów. Wcześniejsze w stanie Iowa rządziły się bowiem zupełnie innymi zasadami, które nie mają zbyt wiele wspólnego z wyborami prezydenckimi. Po skandalu, jaki wybuchł w trakcie liczenia głosów w Iowa, wiele osób obawiało się, że także teraz nie obędzie się bez wpadki. Stało się jednak inaczej.

Berniemu Sandersowi po raz kolejny udało się wygrać (26 proc.) i pokonać byłego burmistrza South Bend Pete’a Buttigiega (24,4 proc). Tajemnicą poliszynela jest jednak to, że jego sukces budzi panikę wśród demokratów. Obawiają się, że swoim radykalnym programem nie uda mu się zdobyć głosów „milczącej większości”, jak nazywa się niezdecydowanych wyborców, co nie tylko pomoże Trumpowi w zdobyciu reelekcji, ale także republikanom w wyborach do Kongresu.

Zaskoczeniem było trzecie miejsce dla senator z Minnesoty Amy Klobuchar (20 proc. głosów). Polityk startuje w tych wyborach z umiarkowanym programem i mało kto dawał jej szansezawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama