fot. Yves Herman/Reuters

Pustosłowie w pustej sali

STRASBURG \ Kolejna debata o praworządności w Polsce

numer 2556 - 13.02.2020Świat

W Parlamencie Europejskim odbyła się kolejna debata na temat praworządności w Polsce. Garstka europosłów, która uwierzyła w przekaz polskiej opozycji, straszyła i groziła konsekwencjami oraz polexitem. Nie ogłoszono jednak żadnych formalnych kroków. Niemal pusta sala plenarna wskazywała, że nie ma już dużego zainteresowania tym tematem na forum unijnym.

Około 30 eurodeputowanych zabrało głos ws. nowelizacji ustaw sądowych, które przyjął rząd i podpisał prezydent Andrzej Duda. Posłowie Europejskiej Partii Ludowej, Odnowić Europę, Socjaliści i Demokraci oraz Zieloni krytykowali reformy wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość. Największa krytyka padła jednak z ust polityków reprezentujących w Parlamencie Europejskim polską opozycję.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Věra Jourová zapewniała, że KE będzie wypełniać rolę strażniczki unijnego traktatu, wykorzystując równocześnie tzw. procedurę przeciwnaruszeniową, ilekroć pojawią się problemy dotyczące kwestii zgodności z prawem UE. Na groźbach się jednak skończyło, bowiem Jourová nie zapowiedziała żadnego formalnego kroku w tej sprawie.

Następnie głos zabrała była premier Beata Szydło (PiS). Podkreśliła, że Parlament Europejski nie pozwala Polsce podejmować żadnych suwerennych decyzji. – Zastanówcie się, dlaczego Polska jest krytykowana za rozwiązania, które znacie z własnych krajów. Dlaczego debatujecie nad kompetencjami, które traktaty unijne dały parlamentom narodowym, a nie nam tutaj – apelowała Szydło. – Instytucje UE nie powinny mieszać się w proces wyborczy w żadnym kraju członkowskim. Europosłowie, nie ulegajcie presji politycznych frustratów, którzy próbują w ten sposób wpływać na wynik wyborów – dodała Szydło, zwracając uwagę na zbliżające się wybory prezydenckie w Polscezawartość zablokowana

Autor: Beata Mańkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się