Koronawirus: czy grozi nam pandemia?

numer 2556 - 13.02.2020Nauka

ZDROWIE Nowy koronawirus dotarł już z Chin, gdzie zaczęła się epidemia ponad miesiąc temu, do ponad 20 krajów. Eksperci jednak nadal nie są w stanie stwierdzić, w jaki sposób może się dalej rozprzestrzeniać i ile osób zachoruje. Globalna epidemia, czyli pandemia, nie została jednak jeszcze ogłoszona.

Urzędnicy resortu zdrowia przygotowują się już teraz na ewentualność, że może to być kolejna pandemia, z którą świat będzie musiał się zmierzyć. Przeciętny mieszkaniec globu zastanawia się jednak, jak bardzo wszyscy powinniśmy się martwić.

Czym jest pandemia? Ta nazwa jest zarezerwowana dla choroby zakaźnej zagrażającej jednocześnie wielu ludziom na całym świecie. Niedawnym przykładem była pandemia świńskiej grypy z 2009 r., która według ekspertów zabiła setki tysięcy ludzi.

Pandemie są bardziej prawdopodobne, jeśli wirus jest zupełnie nowy, łatwo zaraża ludzi i może przenosić się między ludźmi w sposób skuteczny i trwały. Wygląda na to, że obecny koronawirus spełnia te kryteria. Bez szczepionki lub leczenia, które mogłyby temu zapobiec, bardzo ważne jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się pandemii.

Kiedy ogłaszana jest pandemia? Według kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i tzw. faz pandemii koronawirus jest zaledwie krok od wywołania pandemiizawartość zablokowana

Autor: Jacek Szpakowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się