Hitlerowcy pozostaną

numer 2556 - 13.02.2020

Pomnik Barykady Września 1939 r. przy ul. Grójeckiej został odsłonięty 40 lat temu. To kawał czasu, więc trudno się dziwić, że betonowe części monumentu uległy w wielu miejscach destrukcji. Fragmenty pomnika od dawna były zagrzybione i pokryte zaciekami. Korodujące pręty zbrojeniowe powodowały pękanie betonowej masy, na której pojawiły się ubytki. W ostatnim okresie trzy części pomnika oplotły rusztowania. Dzieło prof. Juliana Pałki poddano wreszcie remontowi.

Pamiętam, że monument nie budził zachwytu mieszkańców Ochoty. Koncepcję pomnika często krytykowano. Gdy trwała jego budowa, wielu warszawiaków było przekonanych, że realizowana jest kładka dla pieszych nad torowiskiem tramwajowym i jezdniami ul. Grójeckiej. Monument wrósł jednak szybko w krajobraz Ochoty i burzliwe dyskusje na temat jego artystycznych walorów po kilku latach zanikły.

Pozostał jednak inny problem, który nigdy nie doczekał się rozwiązania. Fragment napisu, w którym mowa jest o wojskach hitlerowskich, systematycznie ktoś „poprawiał”, skreślając słowo: „hitlerowskie” i dopisując poniżej: „niemieckie”zawartość zablokowana

Autor: Janusz Sujecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się