Wspomnienie koszmarnego lutego 1940 r.

Uroczystości 80. rocznica wywózki na Sybir

numer 2556 - 13.02.2020

W 80. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir wrocławianie wraz ze świadkami historii wspominali wszystkich tych, których dotknęło doświadczenie zsyłki na nieludzką ziemię.

Kilkudniowe wrocławskie obchody zorganizował Związek Sybiraków, a ich kulminacją było spotkanie w środę 12 lutego pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru na pl. Staszica. Uroczystości rozpoczęły się w pobliskim kościele pw. św. Bonifacego, w którym została odprawiona msza św.

– Dzisiaj po latach wpływa do naszej ojczyzny pewna zaraza, która mówi, że nie potrzeba Pana Boga i Kościoła. Niszczone są świątynie. Ten chaos się rozprzestrzenia. Czy po tym obrazoburstwie nie przyjdą znowu czasy niewoli? Czy chcemy znowu iść do niewoli? Jeżeli nie utrzymamy moralności, wychowamy dzieci bez Boga i patriotyzmu, wkroczymy na prostą drogę do utraty ojczyzny – mówił podczas kazania ks. prof. Franciszek Głód, kapelan dolnośląskich sybiraków.

Po mszy św. wszyscy zebrani przeszli pod pomnik Zesłańcom Sybiru, gdzie złożono kwiaty, a dowódca Wojska Polskiego odczytał apel poległych. Wystrzelono również salwę honorową ku czci wszystkich, których dotknęła okrutna zsyłkazawartość zablokowana

Autor: Nikodem Prokocimski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się