fot. Aaron Ross/Reuters

Czarny Ląd schodzi na drugi plan

AFRICOM \ USA zmieniają strategię zwalczania terroryzmu w Afryce

numer 2557 - 14.02.2020Świat

Stany Zjednoczone mają zmienić profil zaangażowania militarnego w państwach afrykańskich. Skupią się nie na zwalczaniu, lecz powstrzymywaniu islamistycznych grup terrorystycznych. To pierwszy element działań zmniejszających zaangażowanie Pentagonu w walce z terroryzmem w Afryce.

USA dysponują na Czarnym Lądzie ok. 6 tys. pracowników personelu wojskowego. Wśród nich jest oddział 800 żołnierzy operujący w Afryce Zachodniej, a także 500 „specjalsów” działających w Somalii oraz nieokreślona liczba żołnierzy działających z bazy lotniczej w Nigrze. Ze względu na ograniczone zasoby amerykański sekretarz obrony Mark Esper zapowiedział w tym roku zmianę strategii wobec islamistycznych grup terrorystycznych na tym terenie. Obecnie wysiłki skupione są na działaniach ofensywnych, zmierzających do eliminacji dżihadystów i ograniczania ich zdolności. Natomiast wkrótce USA skupią się na powstrzymywaniu islamistycznych organizacji terrorystycznych przed operowaniem w innych regionach w Afryce Zachodniej i Sahelu.

Pierwszym krokiem w ramach nowej strategii ma być powrót w ciągu kilku tygodni do kraju ok. 800 żołnierzy z 101. Dywizji Powietrznodesantowej (101st Airborne Division)zawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama