​Facebook blokuje rosyjskich agentów

numer 2557 - 14.02.2020Świat

WASZYNGTON Władze Facebooka poinformowały, że za pośrednictwem sieci kont wykorzystywanych przez rosyjski wywiad wojskowy (GRU) próbowano rozsiewać fałszywe informacje w internecie. Atak wymierzony był w Ukrainę i inne kraje Europy Wschodniej. Konta agentów zostały zablokowane.

Mimo że stojący za tą siecią ludzie usiłowali ukryć swoją tożsamość i współpracę, nasze śledztwo znalazło powiązania ze służbami rosyjskiego wywiadu wojskowego – poinformował dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Facebooku Nathaniel Gleicher.

Facebook regularnie próbuje powstrzymywać rządy i różne grupy polityczne, które za pomocą portalu społecznościowego próbują rozpowszechniać fałszywe informacje. Często są to skoordynowane akcje dezinformacyjne z Rosji. Rosyjskie ministerstwo obrony nie zareagowało na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Gleicher poinformował, że w rosyjskiej operacji wykorzystywano ponad 100 facebookowych i instagramowych kont fikcyjnych postaci, często podających się za dziennikarzy w krajach, które były celami atakówzawartość zablokowana

Autor: Beata Mańkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama