Rekord za rekordem w polskich portach

ROZWÓJ \ Gdańsk czwartym punktem przeładunkowym na Morzu Bałtyckim

numer 2557 - 14.02.2020Gospodarka

Rekordowy wynik przeładunków, ponad 52 mln ton, zanotował w 2019 roku Port Gdańsk. To czwarty wynik wśród portów nad Morzem Bałtyckim, po trzech portach w Rosji – Ust Ługa, Primorsk i Sankt Petersburg. Rekord w przeładunkach osiągnął także Port Gdynia.

Port Gdańsk nieprzerwanie od 2011 r. poprawia wielkość swoich przeładunków. W ub.r. przeładował o 6,4 proc. więcej aniżeli w 2018 r. Dzięki temu zarobił 60,2 mln zł netto, osiągając przychody 257 mln zł. Największy udział w przeładunkach mają paliwa płynne, drobnica oraz węgiel.

– To powoduje, że Port Gdańsk posiada cały czas stabilne nogi, dzięki którym jesteśmy też portem uniwersalnym i nie wpływają na nas tak bardzo zawirowania na poszczególnych grupach ładunkowych, jak to ostatnio miało miejsce w zbożach, gdzie rynek zbóż praktycznie się załamał – skomentował wyniki Łukasz Greinke, prezes zarządu ZMPG.

Jak podkreślił Adam Kłos, dyrektor departamentu handlowego ZMPG, wielkość przeładunków w 2019 r. spowodowała, że Port Gdańsk wszedł do wagi ciężkiej portów, przeładowujących ponad 50 mln ton. – To pozwoliło nam umocnić czwartą pozycję na Bałtyku. Trzy pierwsze miejsca zajmują rosyjskie porty: Ust Ługa, Primorsk i Sankt Petersburgzawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama