reklama


Szwajcaria Mazowsza

BRUDZEŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY \ REZERWAT SIKÓRZ

numer 2563 - 21.02.2020Podróże

Okazuje się, że tutaj, pod Płockiem, Mazowsze wcale nie musi być nużąco płaskie. Że wyrastające jeden po drugim strome ściany, jary i wąwozy mogą sprawić nie lada przeszkodę – nawet dla tak zręcznie uwijającej się rzeki, jaką jest Skrwa.

Zapach żywicy. Najpierw bardzo intensywny, po chwili nieco ustępujący, przechodzący w przegniłą zimną woń. Zupełnie przyjemną. Schodzę w dół stokiem stromego jaru. Mimo wczesnej pory z każdym krokiem robi się coraz ciemniej – niebo przykrywa coraz więcej drzew. Robi się coraz głośniej. Słychać, że rzeka jest tuż-tuż. I faktycznie, jeszcze dwie minuty spokojnego marszu i wreszcie ją zobaczymy.

Rzeka Skrwa tworzy w tym miejscu tzw. wielką pętlę. Wijąca się niczym zdrowo najedzony wąż boa skręca to w prawo, to w lewo. Jakby nie mogąc się zdecydować, z której strony ominąć kolejne ozy, jary i strome wąwozy. Przez to niezdecydowanie nadrabia na swojej długości aż 4,5 km.

Ostatnio trochę padało. Dzięki temu zawilgotniałe nieco deski przewieszonego nad strumieniem mostu skrzypią jakby troszkę inaczej. Pod nami huk wody. Tak, to już nie jest dyskretny szelest słyszany ledwie kilka chwil temu. Skrwa dostała ostatnimi czasy zdrową dawkę wodnego wsparcia. Z intensywnym, przebijającym się wyraźnie na pierwszy plan szumem swoją nierówną walkę toczy ledwo wyczuwalny zefirek. Jego powiewy zgrabnie gilgoczą listki rozpostartego nad potokiem kasztana. Wciąż zielonego mimo pory roku.

Tutaj naocznie można się przekonać, że równinne Mazowsze pod względem urozmaicenia terenu wcale nie musi być do końca nudne. Że wcale nie musi nużyć oka rozciągającą się na horyzoncie poziomą kreską. Że mieli jednak trochę racji wszyscy ci płocczanie, którzy jedno ze swoich ulubionych miejsc na weekendowe wypady zaczęli swego czasu nazywać Szwajcarią Mazowszazawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama