Rząd walczy o jednakowe dopłaty

Dodano: 02/03/2020 - numer 2571 - 02.03.2020

ROLNICTWO \ Wyrównanie szans to naturalna konsekwencja integracji europejskiej

Jednakowe zasady wsparcia dla wszystkich rolników w Unii Europejskiej oraz wyrównanie dopłat to priorytety rządu premiera Morawieckiego – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Zdaniem komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego wszystko zależy od budżetu na następne 7 lat. – W tej sprawie jestem umiarkowanym optymistą – stwierdził Wojciechowski.
Nie możemy się zgodzić na to, żeby utrzymywać różne systemy wsparcia, które były naliczane według mechanizmu sprzed 30 lat – poinformował Ardanowski. – Dlatego wyrównanie dopłat jest jednym z najważniejszych priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości – oświadczył.
Minister poinformował o licznych spotkaniach, które odbył zarówno z unijnymi urzędnikami, jak i szefami resortów rolnictwa innych krajów, z którymi uzgadniano wspólne stanowisko w sprawie przyszłej polityki rolnej. – Podpisaliśmy deklarację warszawską, która wskazuje, że wyrównanie szans nie jest wyrazem jakiejś litości czy łaski, ale jest naturalną konsekwencją integracji europejskiej – podkreślił Ardanowski. – Jeżeli Unia Europejska nie będzie się integrowała, to nie sprosta tym wszystkim wielkim wyzwaniom związanym z ekspansją nowych wielkich krajów rolniczych i tym związanym z klimatem i środowiskiem. Dlatego zabiegamy o to, by zasady wsparcia były jednakowe – zaznaczył.
W opinii komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego sprawa wyrównania zasad wsparcia dla rolnictwa rozbija się o przedłużające się negocjacje budżetowe. – Wszystko zależy od tego, jakie będą końcowe decyzje o budżecie na następne 7 lat. Warunkiem jest większy budżet niż ten, który jest na stole w tej chwili. Coraz większa jest świadomość państw członkowskich, że wszyscy potrzebują więcej pieniędzy. Jedni potrzebują na drugi filar, np. kraje, które będą musiały zmniejszyć intensywność hodowli i metody produkcji. Natomiast kraje, do których należy Polska, potrzebują więcej środków na wyrównanie dopłat bezpośrednich – zauważył Wojciechowski.
Komisarz ocenił, że zwiększenie budżetu na rolnictwo da dużą szansę na poprawę sytuacji polskich rolników, i zapewnił, że prowadzi działania w tym kierunku. Stwierdził, że ostateczne decyzje zapadną za kilka miesięcy. – Bardzo ważna była ostatnia deklaracja warszawska ośmiu ministrów rolnictwa, zainicjowana przez Polskę – powiedział. Dodał, że zauważa coraz więcej pozytywnych sygnałów ws. wzmocnienia budżetu UE na kolejne lata.
(PAP)
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze