Polacy spożywają alkohol odpowiedzialnie

Kampania edukacyjna \ Zdrowy tryb życia sprzyja świadomości wpływu alkoholu na zdrowie

Od wieków alkohol towarzyszy ludzkości – jest elementem tradycji, pojawia się podczas ważnych wydarzeń, towarzyszy naszym spotkaniom. Pamiętajmy jednak, że tylko pity z umiarem i bardzo odpowiedzialnie nie przyniesie nam szkody. Nie zapominajmy, że dla osób nieletnich, kobiet w ciąży i osób planujących prowadzenie samochodu alkohol powinien być niedostępny.
W tym kontekście warto się bliżej przyjrzeć, jak naprawdę wygląda wzorzec konsumpcji alkoholu w Polsce. Okazuje się, że duża większość z nas pije w sposób odpowiedzialny, nie potrafimy jednak określić, ile czystego alkoholu spożywamy, sięgając po dany napój alkoholowy.
Od dekady spożycie alkoholu w Polsce utrzymuje się na zbliżonym poziomie – 9,5 l na mieszkańca. Mówiąc o odpowiedzialnej konsumpcji, bierzemy pod uwagę jednak nie tylko wolumeny spożycia, lecz także takie zmienne jak kontekst konsumpcji, stosunek społeczny do alkoholu, szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu oraz różnego rodzaju zachowania ryzykowne. Badania pokazują, że 11,9 proc. społeczeństwa można zaliczyć do ogólnej kategorii nadużywających alkoholu, co oznacza, że zdecydowana większość z nas, czyli aż 88 proc. spożywa alkohol odpowiedzialnie. Pozytywne zmiany zachodzą od lat i coraz wyraźniej widać, że stereotyp Polaka pijaka musi odejść do lamusa.
Moda na zdrowy tryb życia, wyrzekanie się nałogów i złych nawyków sprzyjają zwiększającej się świadomości dotyczącej wpływu alkoholu na zdrowie. Jak się okazuje, rzetelna wiedza dotycząca odpowiedzialnego podejścia do napojów z procentami miesza się jednak nadal z wieloma mitami. Ostatnie badania IBRiS „Opinie Polaków o alkoholu” z listopada 2019 r. wyraźnie to pokazują. Wielu z nas nie ma nadal świadomości, że alkohol wcale nie rozgrzewa, a piwo nie leczy nerek. Problemem jest jednak to, że nie potrafimy oszacować, ile alkoholu wypijamy w spożywanych napojach alkoholowych. Aż 60 proc. Polaków twierdzi, że w 50 ml kieliszka wódki jest więcej czystego alkoholu etylowego niż w półlitrowej butelce piwa, gdy w rzeczywistości w obydwu przypadkach mamy do czynienia z podobną ilością.
Tymczasem rachunek jest bardzo prosty – jeżeli pijesz 250 ml 5-proc. piwa albo 100 ml 12-proc. wina czy 30 ml 40-proc. wódki, to w każdym z tych produktów znajduje się 10 g czystego alkoholu – 10 g 100-proc. alkoholu. W naszym postrzeganiu takie trunki jak piwo czy cydr to nadal te „lżejsze”, bezpieczniejsze. Potwierdzają to dane: 46 proc. respondentów przyznaje, że inicjację alkoholową zaczęło od piwa. Jego spożycie w 2018 r. było rekordowo wysokie. Polacy wypili średnio ponad 100 l piwa, czyli już 57,9 proc. alkoholu spożywamy w tym trunku. Dla porównania w tym samym roku 34,6 proc. alkoholu spożyliśmy pod postacią mocnych alkoholi, z kolei tylko 7,5 proc. w winie. W procesie edukacji alkoholowej kluczowa wydaje się świadomość, że zarówno w piwie, winie, jak i wyrobach spirytusowych znajduje się dokładnie ta sama substancja – etanol która ma taki sam wpływ na organizm człowieka i dlatego każdy z tych trunków należy spożywać odpowiedzialnie. Edukację w tym zakresie prowadzi Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, który w 2016 r. zainicjował kampanię „Alkohol. Zawsze odpowiedzialnie”. Głównym celem kampanii jest uświadamianie, że bez względu na rodzaj spożywanego alkoholu jest w nim ta sama substancja – etanol, dlatego każdy trunek należy pić w sposób odpowiedzialny.

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Interesuje Cię pakiet wielu subskrypcji? Napisz do nas redakcja@gpcodziennie.pl

W tym numerze