Bezpieczeństwo \ KGHM włącza się w działania przeciwko rozprzestrzenianiu epidemii

fot. Mat. pras.
fot. Mat. pras.
Rozpoczynamy produkcję płynu do dezynfekcji rąk
 KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczyna przemysłową produkcję specjalnego płynu do dezynfekcji rąk Nitrosept. – Podjąłem decyzję o natychmiastowym przestawieniu naszej linii produkcyjnej i uruchomieniu produkcji płynu do dezynfekcji rąk na masową skalę – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – W ciągu 10–14 dni będziemy w stanie wytwarzać 20 ton na dobę.
Płyn produkowany będzie w wariancie podstawowym i wzmocnionym H2O2. KGHM Polska Miedź S.A. dostarczy go w pierwszej kolejności do szpitali, urzędów i firm. Płyn dystrybuowany będzie w trzech wariantach objętości: 5 l, 20 l i 1000 l.
– Mam świadomość szczególnej odpowiedzialności, która spoczywa na spółkach Skarbu Państwa w tej trudnej sytuacji – powiedział Marcin Chludziński. – To czas odważnych decyzji, ludzkiej solidarności i elastycznego reagowania na wyzwania i potrzeby społeczeństwa.
 Planujemy kolejny etap badań profilaktycznych pracowników
9 marca 2020 r. w warszawskiej siedzibie Spółki odbyło się kolejne posiedzenie Rady Medycznej KGHM Polska Miedź S.A. W jej składzie zasiadają lekarze, naukowcy i przedstawiciele kadry zarządzającej KGHM. Rada ma za zadanie wspierać i inicjować wszelkie działania miedziowej spółki oraz Fundacji KGHM w zakresie szeroko zakrojonych działań lokalnych na rzecz zdrowia pracowników, mieszkańców Zagłębia Miedziowego oraz województwa dolnośląskiego.
– Ta Rada powołana została po to, by omawiać interesujące nas tematy, mówić o problemach czy wyzwaniach – powiedział prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński inaugurując posiedzenie. – Chciałbym podkreślić, że bardzo cieszę się, że mamy dziś w naszym gronie tak wiele znakomitości polskiej nauki, reprezentujących najlepsze polskie ośrodki akademickie i badawcze – dodał prezes Chludziński.
Liczy się czas
Podczas posiedzenia podsumowano I etap programu badań medycznych dla pracowników KGHM Polska Miedź S.A, który objął ponad 5 tys. osób. – Ten program to ewenement na skalę światową – powiedział dr Marek Ścieszka, dyrektor ds. medycznych Miedziowego Centrum Zdrowia. – Głównym celem badań jest wykrycie wczesnych postaci raka płuc oraz choroby niedokrwiennej serca, co zwiększa skuteczność leczenia oraz szybkość powrotu do pełnej aktywności zawodowej.
Dr Marek Ścieszka podkreślał, że rozwój cywilizacyjny, urbanizacja, brak ruchu, niezdrowe nawyki żywieniowe, szybkie tempo życia, stres i używki predysponują do rozwoju chorób cywilizacyjnych. – Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, zarząd KGHM Polska Miedź S.A., w ramach Programu Społecznej Odpowiedzialności EKO-Zdrowie, zlecił Miedziowemu Centrum Zdrowia badania niskodawkowej Tomografii Komputerowej płuc (NDTK) wraz ze wskaźnikiem Calcium Score (uwapnienie tętnic wieńcowych – przyp.red.) u 5 tys. pracowników grupy kapitałowej KGHM – mówił przedstawiciel MCZ podczas posiedzenia Rady Medycznej KGHM. – Głównym celem badań jest wykrycie wczesnych postaci raka płuc oraz choroby niedokrwiennej serca, co zwiększa skuteczność leczenia oraz szybkość powrotu do pełnej aktywności zawodowej.
.Podczas posiedzenia mówiono o współpracy KGHM Polska Miedź S.A. z Dolnośląskim Centrum Rehabilitacji (DCR) z Kamiennej Góry. Prezes Artur Mazur podkreślał, że DCR jest świetnie przygotowane do rehabilitacji pracowników miedziowego koncernu.
Nowy wirus – nowe wyzwania
Ponadto mówiono o bieżących problemach, w tym o ryzyku zachorowań na infekcje powodowane przez wirus SARS-CoV-2, czyli tzw. koronawirus. – Oczywiście jest w ostatnich dniach wokół tej sprawy bardzo dużo emocji – powiedział profesor Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. występowania chorób zakaźnych w Polsce. – Z punktu widzenia medycznego to jest coś na kształt grypy. Wciąż wiemy mało na temat rzeczywistej skali zagrożeń, ale już dziś możemy stwierdzić, że ryzyko zachorowania jest najwyższe dla osób starszych. W niewielkim stopniu dotyczy osób młodych czy dzieci. – Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny, by skutecznie obniżać ryzyko zachorowania – powiedział podczas posiedzenia dr Marek Ścieszka.
W skład Rady wchodzą przedstawiciele kadry zarządzającej KGHM Polska Miedź S.A. W jej gronie znaleźli się również lekarze z Miedziowego Centrum Zdrowia z Lubina, która to placówka od wielu lat prowadzi zakrojone na bardzo szeroką skalę badania w zakresie profilaktyki zdrowotnej.
Rada i jej członkowie na bieżąco wspierać będą wszelkie działania KGHM związane z szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotną. Jednocześnie nowo powołane ciało pomagać będzie w wypracowaniu rocznych i wieloletnich porozumień z gminami i powiatami Zagłębia Miedziowego.
Rada Medyczna KGHM Polska Miedź S.A. działać będzie na rzecz zwiększenia wiedzy pracowników i mieszkańców regionu w zakresie profilaktyki zdrowotnej, przyczynach chorób i możliwości ich zapobiegania.
Do udziału w pracach Rady Medycznej zaproszeni zostali również uznani naukowcy z najważniejszych ośrodków naukowych m.in. z Warszawy, Szczecina, Łodzi czy Wrocławia.
KGHM ZANAM produkuje maseczki
KGHM ZANAM rozpoczął szycie masek ochronnych. Szyciem zajmą się przeszkoleni w tym celu pracownicy KGHM ZANAM wraz z pracownikami Mercus Logistyka. Praca trwa na razie na kilkunastu stanowiskach. Spółki KGHM chcą w ten sposób pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na środki ochrony bezpośredniej.
Miejsce do uruchomienia tymczasowej produkcji udostępnił Mercus Logistyka. KGHM ZANAM w trybie ekspresowym wyremontował pomieszczenia, przygotował miejsca pracy oraz zakupił niezbędny do rozpoczęcia produkcji sprzęt. Jeśli potrzeby to uzasadnią, to praca odbywać się będzie nawet w systemie wielozmianowym. Rozważane jest także włączenie do akcji wolontariuszy KGHM. Będą oni indywidualnie odbierać uszyte przez KGHM ZANAM maski i finalizować ich produkcję.
To nie jedyne działania spółek Grupy Kapitałowej KGHM w stanie ogłoszonego w Polsce stanu epidemicznego. Wiele z nich podjęło działania wspierające własne oraz zewnętrzne służby w walce z zagrożeniem koronawirusem.
Aby zapewnić bezpieczny transport pracownikom KGHM, Mercus Logistyka wprowadził rygorystyczną procedurę dezynfekcji przestrzeni pasażerskiej autobusów. Specjalistyczna firma z Lubina cyklicznie odkaża pojazdy Mercusa oraz firm zewnętrznych realizujących przewozy pracownicze dla KGHM.
Ponadto infrastruktura należącej do Grupy KGHM spółki NITROERG zostanie wykorzystana do produkcji środków dezynfekujących. Przewiduje się, że linię NITROERG w najbliższych dwóch tygodniach opuści w ciągu doby aż do 20 ton środków bioczynnych. Produkty zasilą polskie szpitale, urzędy i firmy.
 
Artykuł sponsorowany
     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze