Jak skutecznie zmieść wirusa

Higiena w czasach pandemii \ Dotykałeś? Zdezynfekuj!

numer 2592 - 26.03.2020ANTYCOVID-19

Najnowsze badania naukowców wskazują, że wirus, który powoduje chorobę COVID-2019, może pozostawać przez trzy godziny w powietrzu, do czterech godzin na miedzi, do 24 godzin na tekturze i od dwóch do trzech dni na stali nierdzewnej i plastiku.

Zespół naukowców z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), który jest częścią amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, przeanalizował stabilność utrzymywania się w powietrzu oraz na powierzchniach wirusa, który powoduje obecną epidemię COVID-19. Przeprowadzono również porównania wirusa SARS-CoV-2 z wirusem, który spowodował SARS w 2003 r., (SARS-CoV-1). Wyniki badań opublikowane w „The New England Journal of Medicine” rzuciły światło na stabilność śmiertelnego wirusa, na którego zachorowało już ponad 400 tys. osób i który zabił blisko 20 tys. z nich.

„Jeśli żywotność dwóch koronawirusów jest podobna, dlaczego SARS-CoV-2 powoduje więcej przypadków? Pojawiające się dowody wskazują, że osoby zarażone SARS-CoV-2 mogą rozprzestrzeniać wirusa bez rozpoznania objawów lub przed ich rozpoznaniem” – napisali autorzy artykułu. „Dzięki temu środki kontroli choroby, które byłyby skuteczne przeciwko SARS-CoV-1, byłyby mniej skuteczne w stosunku do jego następcy” – stwierdzili badacze.

Testowanie stabilności wirusa

Naukowcy próbowali zbadać aktywność wirusa pobranego od zarażonej osoby na powierzchniach w domu i szpitalach. Zwykle ludzie przenoszą wirusa, dotykając powierzchni, na której osiadł, lub przez powietrze, kaszląc i kichając. Typowe powierzchnie dotykane przez ludzi to: włączniki światła, klamki, stoły, zlewozmywaki, przyciski windy i telefony komórkowe. Kiedy już określono powierzchnie często dotykane przez ludzi, zbadano, jak długo wirus pozostawał na nich aktywny.

W badaniu naukowcy wykorzystali dwa wirusy, tego, który spowodował SARS, i nowego koronawirusa, który po raz pierwszy pojawił się na targu owoców morza w Wuhanie w prowincji Hubei. Warunki środowiskowe badań objęły: aerozole, stal nierdzewną, plastik, karton i miedź. „Stwierdziliśmy, że stabilność SARS-CoV-2 była podobna do SARS-CoV-1 w testowanych okolicznościach eksperymentalnych. Wskazuje to, że różnice w charakterystyce epidemiologicznej tych wirusów prawdopodobnie wynikają z innych czynników, w tym z wysokiego miana wirusa w górnych drogach oddechowych oraz z możliwości, że osoby zarażone SARS-CoV-2 przekażą wirusa bez objawów” – stwierdził zespół naukowców.

W jaki sposób przenoszony jest koronawirus?

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowało, że nowy koronawirus jest przenoszony od jednej osoby do drugiej, gdy są w bliskim kontakcie, w odległości ok. 6 stóp od siebie (ok. 2 m)zawartość zablokowana

Autor: Jacek Szpakowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama