Polska walczy z pandemią, Budka i spółka robią kampanię

fot. Leszek Szymański/PAP
fot. Leszek Szymański/PAP

EPIDEMIA KORONAWIRUSA \ Sejm obradował nad założeniami tarczy antykryzysowej

W piątek Sejm zebrał się na specjalnym posiedzeniu, aby przyjąć założenia pakietu ustaw w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej za wszelką cenę starali się przekształcić obrady w pole do atakowania rządu. Co więcej, gdy marszałek Sejmu Elżbieta Witek chciała przyspieszyć uchwalanie przepisów ratujących przedsiębiorców, Borys Budka zaczął krytykować tok prac, mimo że dzień wcześniej apelował o natychmiastowe przyjęcie nowych regulacji.
Liczba osób zarażonych koronawirusem na świecie przekroczyła już 555 tys. Drastycznie rośnie liczba ofiar śmiertelnych – do wczorajszego wieczora było to już blisko 25 tys. osób. Wyzdrowiało ponad 125 tys. pacjentów.
Dokładnie 24 dni temu przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia poinformowali, że w Polsce ujawniono pierwszy przypadek zakażenia COVID-19. Do wczorajszego wieczora zakażonych koronawirusem w polskich szpitalach było już 1289 osób. Niestety, do 16 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych. Z danych przekazanych wczoraj przez polski resort zdrowia wynika, że w kierunku ­COVID-19 przebadano ponad 35 tys. próbek i ta liczba z każdym dniem rośnie. Obecnie laboratoria na terenie Polski przeprowadzają ok. 4,5 tys. tego typu badań na dobę.
W piątek Sejm zebrał się na specjalnym posiedzeniu, aby przedyskutować i przyjąć założenia pakietu ustaw w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Posiedzenie było pierwszym tego typu w historii, gdyż aby zapewnić bezpieczeństwo, część posłów była na sali plenarnej, część w salach przeznaczonych do prac różnych podkomisji, a reszta w swoich domach (uczestnicząc w obradach przy wykorzystaniu nowych technologii). – Trzeba się zjednoczyć w walce o ratowanie gospodarki. Rząd działa tak szybko, jak to możliwe. Czternaście dni od pierwszego przypadku koronawirusa przedstawiliśmy założenia programu gospodarczego, tzw. tarczy antykryzysowej – mówił z mównicy sejmowej premier Mateusz Morawiecki. – Nasza odpowiedź na tym etapie jest najwłaściwsza. Tarcza antykryzysowa to 10 proc. PKB. Po pierwsze, ratunek dla miejsc pracy – dopłaty 40 proc. do pensji i postojowe. Po drugie, wsparcie dla firm, np. zwolnienie z ZUS – wyliczał szef polskiego rządu. Zaapelował również o współpracę, „bo za kilka miesięcy będziemy zapewne w lepszej sytuacji, jeśli chodzi o koronawirusa, i wtedy wygrywać będą ci, którzy dziś są lepiej przygotowani”.
Niestety, przedstawiciele głównie Koalicji Obywatelskiej postanowili wykorzystać obrady w parlamencie do atakowania obozu rządzącego oraz prowadzenia kampanii wyborczej. Szef KO Borys Budka po wejściu na mównicę sejmową nie zwracał się do obecnych na sali plenarnej ani nie dyskutował o konkretnych założeniach proponowanych przez PiS, za to wygłaszał populistyczne przemówienia skierowane do polskich pracodawców, pracowników zatrudnionych w służbie zdrowia itd., za każdym razem podkreślając, że posłowie zebrali się, aby pomóc przedsiębiorcom. Ponadto oskarżał polski rząd o podziały w społeczeństwie. – Dzielicie polskich pracowników na lepszych i gorszych. Chcecie pomagać tylko wybranym, nie patrząc na to, że nie ma dziś znaczenia, czy pracownik pracuje w malutkim sklepie, czy też w fabryce – grzmiał Budka. Zwrócił się również do polityków PiS, zarzucając im, że „wczoraj zajmowali się samymi sobą zamiast przyjąć dobre rozwiązania”. Gdy zaś padł pomysł, aby przejść do drugiego czytania projektu ustaw, bez konieczności wysyłania ich do prac w podkomisjach, lider PO zaczął narzekać na szybki tryb pracy, który uniemożliwia przedstawienie wszystkich poprawek. Między godz. 16 a 18 miały się odbyć głosowania nad projektem ustaw, nie było to jednak możliwe, gdyż posłowie opozycji zgłosili w sumie 260 poprawek. Marszałek Sejmu przesunęła więc głosowania na godz. 21 w piątek.
     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze