Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

NBP apeluje o akceptowanie gotówki

Dodano: 14/04/2020 - numer 2607 - 14.04.2020
Z powodu epidemii koronawirusa niektóre sklepy i lokale sprzedające jedzenie na wynos nie przyjmują od klientów gotówki. Narodowy Bank Polski uważa, że to bezprawne działania. Apeluje o akceptowanie płatności gotówkowych i niewykluczanie niektórych grup konsumentów, zwłaszcza osób starszych.
Narodowy Bank Polski zwrócił się z apelem do wszystkich przedsiębiorców, aby przestrzegali prawa i przy zachowaniu stosownych środków ostrożności nadal, tak jak do tej pory, powszechnie akceptowali banknoty i monety emitowane przez NBP, które są prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
To reakcja na sygnalizowane od pewnego czasu przez klientów praktyki niektórych sklepów i lokali gastronomicznych sprzedających na wynos, które odmawiają przyjęcia zapłaty za sprzedany towar w gotówce. Wprawdzie Ministerstwo Finansów jakiś czas temu wyjaśniało, że takie postępowanie jest dopuszczalne, ale jedynie w przypadku, gdy sprzedający umieści w miejscu widocznym dla klientów informację o akceptowanych sposobach płatności.
Jednak wiele sklepów i restauracji, z których towarów lub usług chcą skorzystać konsumenci, informacji, że w danym miejscu można zapłacić tylko kartą, a gotówka nie jest przyjmowana, nie umieszcza. – Gdyby je umieściły, to takie zastrzeżenie można uznać za wiążące dla stron umowy – tłumaczył resort finansów.
Nie brakuje głosów, że zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedawcy mogą odmówić przyjęcia od klientów banknotów lub monet, jeśli potrafią wskazać uzasadnioną przyczynę odmowy płatności gotówką. W ocenie m.in. przedstawicieli Inspekcji Handlowej za taką przyczynę może być uznany stan epidemii.
Odmiennego zdania są znawcy prawa, zwłaszcza konstytucjonaliści. Uważają, że nie ma podstaw do dzielenia klientów i odmowy obsłużenia tych, którzy płacą legalnymi banknotami i bilonem. Podobną opinię przedstawił NBP, według którego odmowa przyjmowania gotówki prowadzi do występowania ogromnych trudności dla wielu osób, zwłaszcza starszych.
– Osoby te nie mają rachunku płatniczego ani nie posługują się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, a w codziennym życiu wykorzystują do rozliczeń pieniężnych wyłącznie banknoty i monety. Nieakceptowanie ich w realiach pandemii przez punkty handlowo-usługowe może oznaczać, że osoby te nie będą mogły kupić żywności ani leków – podkreślił NBP.
(PAP)
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze