Kalwaria Wojtyły

STULECIE URODZIN JANA PAWŁA II \ Kalwaria Zebrzydowska

numer 2633 - 15.05.2020Podróże

Całość ma pięć kilometrów. To sporo. Żeby przejść wszystko, potrzeba co najmniej kilku godzin. Bo przebiec tego po prostu nie sposób. I chyba byłoby szkoda. To nie jest właściwe miejsce, aby się ścigać.

Wpierw trzeba się wspiąć. Za chwilę przystanąć, bo oto pierwsza z kaplic. Dom Annasza. Obok niego Wieczernik. Dla każdego, kto zadał sobie trud, aby tu przyjechać, nie sposób przejść dalej obojętnie. Iść bez postoju. Nie, tu trzeba przystanąć. Trzeba pomyśleć. Wreszcie, trzeba zajrzeć. Nawet z czystej ciekawości. Z uzasadnionym pytaniem: a więc to naprawdę tak wyglądało?

Kalwaryjskie Dróżki Pana Jezusa składają się z 28 kaplic i kościołów. Snują opowieść. Głoszą historię męki i ukrzyżowania. Ale na tym nie koniec. Są jeszcze Dróżki Matki Bożej. Na te z kolei składają się 24 stacje. Ich opowieść to historia pokrewna z tą poprzednią, tożsama. To przekaz traktujący o bólu Marii pod krzyżem. O pogrzebie jej syna. Ale i o jej radości po jego zmartwychwstaniu. Warto przejść je wszystkie.

– Naprawdę nigdy tu nie byłeś? – nie będę ukrywał, że słowa Bartka trochę mnie zawstydzają.

– No, naprawdę... Co ci będę mówił – uśmiecham się. – Jestem tu pierwszy raz.

– W takim razie chodź. Coś ci pokażę.

Bartek jest wyraźnie podekscytowany. Widać, że to „jego” teren. Nie może się doczekać, aby znaleźć się już w miejscu, do którego mnie prowadzi. Kilka zgrabnych susów po schodach i za chwilę wchodzimy do zupełnie sporej świątyni. Mijamy dziedziniec i krużganki. Na każdym rogu widać drewniane konfesjonały, jest ich najwięcej w podcieniach dziedzińca. Atmosfera modlitwy i benedyktyńskiej kontemplacji bije tu z każdej cegły. Słychać ją nawet w subtelnym skrzypnięciu drzwi.

Naraz stajemy przed cudownie pozłacanym ołtarzem. Z samego jego centrum spogląda na nas srebrna figurka pięknej kobiety. To Matka Boża Anielskazawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama