reklama


fot. Wikipedia/d

Niekończąca się wojna o wyspy

AZJA WSCHODNIA \ Kuryle rosyjskim straszakiem na Japonię

numer 2638 - 21.05.2020Świat

Japonia jest rozczarowana postawą Rosji w sprawie Wysp Kurylskich na Pacyfiku, do których oba kraje uzurpują sobie prawo. Do tej pory Tokio liczyło, że ustępstwami uda się zachęcić Moskwę do rozmów. Postawa ta okazała się błędna.

W dorocznym raporcie poświęconym polityce zagranicznej Japonia ponowiła swoje roszczenia do tzw. Terytoriów Północnych. Tak określa wyspy leżące na Pacyfiku, nazywane przez Rosję Kurylami Południowymi. Spór o nie powoduje, że oba kraje wciąż nie podpisały formalnego układu pokojowego po II wojnie światowej. Japońskie MSZ przekonuje, że kraj ma suwerenne prawo do wysp. Resort zapowiedział dalsze starania o osiągnięcie z Moskwą porozumienia w tej materii.

Rok wcześniej japońska dyplomacja nie poruszała sprawy wysp w raporcie, licząc, że w najbliższym czasie dojdzie do postępu w relacjach z Kremlem. Na to jednak wciąż się nie zanosi, a Rosjanie stawiają sprawę jasno: „To terytorium należy do nas”. Jednocześnie podkreślają otwartość na rozmowy i chę? zachowania dobrych relacji.

ć zachowania dobrych relacji.

O tym jednak, że dla Moskwy temat jest zamknięty, premierowi Japonii Shinzō Abemu udowodnił w czerwcu ub.r. w kuluarach szczytu grupy G20 rosyjski prezydent Władimir Putinzawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama