fot. Radek Pietruszka/PAP

Rezolucje PE wymierzone w Polskę to nic nowego

WYWIAD \ Z prof. KAROLEM KARSKIM, europosłem Prawa i Sprawiedliwości, rozmawia ADRIAN SIWEK

numer 2640 - 23.05.2020Polska

Do pewnego stopnia jesteśmy już przyzwyczajeni do tych rezolucji. Pamiętam, jak to jeszcze robiło wrażenie na Polakach na początku tych procedur. Dziś ataki na nasz kraj z tego kierunku są już normą – mówi „Codziennej” prof. Karol Karski.

Przygotowany został projekt raportu Parlamentu Europejskiego przeciwko Polsce. Trafił on już do członków Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE). Czego możemy się spodziewać po tym raporcie?

Jest to raport nielegislacyjny, w tym sensie, że nie wynikają z niego żadne konsekwencje prawne. Nie jest on także niezbędnym etapem w czymkolwiek. Po prostu regulamin Parlamentu Europejskiego stanowi, że jeśli w Radzie UE zawisła jakaś sprawa na gruncie art. 7, to wówczas parlament może się wypowiedzieć w tej sprawie z własnej inicjatywy. Czy się wypowie, czy się nie wypowie, to żadne skutki z tego nie wynikają poza tym, że się wypowiedział. W tym raporcie nie ma nic nowego. Do pewnego stopnia jesteśmy już przyzwyczajeni do tych rezolucji. Pamiętam, jak to jeszcze robiło wrażenie na Polakach na początku tych procedur. Dziś ataki na nasz kraj z tego kierunku są już normą. Widać też, że używane do tego argumenty są bezzasadne. Wiadomo, że w Radzie UE ta procedura z art. 7 zakończy się niekonkluzywnie, czyli nie będzie tutaj żadnych sankcji, do czego wzywali swego czasu przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.

Czy możemy wiązać sprawę tego raportu z trwającą w Polsce kampanią wyborczą?

Odżyła kampania wyborcza w Polsce, w związku z tym wszyscy, którzy chcą w niej uczestniczyć, uaktywniają się. Pamiętamy zresztą takie spotkanie, w wielu mediach pokazywane, na którym właśnie przewodniczący komisji LIBE pytał europosłów Platformy Obywatelskiej: „Co mogę jeszcze dla was zrobić? Zrobiłem wszystko, ale co jeszcze mogę, powiedzcie?”zawartość zablokowana

Autor: Adrian Siwek


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama