Potęga wyobraźni

#ŚwiatyRównoległe

numer 2640 - 23.05.2020

Wystarczył tydzień, żebym na wiele spraw spojrzał na nowo. Mianowicie uzmysłowiłem sobie, jak wielką siłą jest ludzka wyobraźnia. Zarejestrowałem ponadto, że do dwóch pewnych rzeczy na tym padole, czyli śmierci i podatków, należy dodać trzecią: celebrytów. Każdy dziennikarz może na nich liczyć. Zawsze coś idiotycznego zrobią czy powiedzą. I wreszcie stwierdziłem, że wyobraźnię mam kiepską, bo widziałem oczyma duszy swojej, jak siedzę na pasie między nitkami autostrady A1. I okazało się, że ta wizja może być bardzo realna.

Zacznijmy od wyobraźni. Otóż jak donosi Onet: „Największy francuski autorytet od seryjnych morderców okazał się seryjnym kłamcą. Chodzi o to, że Stéphane Bourgoin był najbardziej znanym we Francji specjalistą od seryjnych morderców. Napisał na ten temat 34 książki przetłumaczone z francuskiego na 10 języków. Twierdził, że przeprowadził w więzieniach od USA po Niemcy wywiady z ponad 70 seryjnymi mordercami. Brał udział w najpoważniejszych śledztwach w sprawie morderstw we Francji, Belgii, Włoszech i Hiszpanii. Współtworzył wydział seryjnych morderców we francuskiej policji. Szkolił się u legendarnych profilerów w siedzibie amerykańskiego FBI w Quantico. Poprowadził wiele popularnych programów TV, w tym dwa znane seriale dokumentalne o seryjnych zabójcach, udzielił niezliczonej liczby wywiadów, był rozchwytywanym mówcą na konferencjach naukowych. I wszystko to było jednym wielkim kłamstwem”. Okazało się, że rzeczony ekspert wszystko zmyślił. Wszystkie książki, które napisał, były zmyślone. „Bourgoin część swej biografii oparł na życiorysie naprawdę istniejącego specjalisty od seryjnych morderców w policji w RPA. Przyznał, że nigdy nie współpracował z policją żadnego kraju przy żadnym śledztwie, nie miał też skończonych żadnych studiów psychologicznych ani kursów profilera. „Co ciekawe, z czasem Bourgoin kłamał już nie tylko na temat swojego doświadczenia psychologicznego. Dziennikarze udowodnili mu w ostatnich dniach m.in. i to, że kłamał na temat swej kariery zawodowego piłkarza w młodości – Bourgoin przez wiele lat twierdził, że dawno temu grał w walczącym w niższym ligach klubie piłkarskim Czerwona Gwiazda z przedmieść Paryża razem z Michelem Platinim. – Kłamałem, bo nigdy nie byłem kochany – przyznał Bourgoin w rozmowie z »Le Figaro«. – Moje kłamstwa były zaś całkowicie absurdalne”.

Nieładnie kłamać, ale spójrzcie, Państwo, na drugą stronę medalu. Facet musi mieć ogromną wyobraźnię, jeśli zmyślił to wszystko, łącznie z tragiczną śmiercią własnej żony. I jak pięknie to wymyślił, że tyle lat wszyscy dali się nabierać i dopiero po napisaniu iluś książek komuś zaświtało, że coś jest nie tak.

A różnie ludziom świta, jeśli przy wyobraźni jesteśmy. O koronawirusie krążą różne plotki. Od tej o tym, że jest bronią biologiczną, po tę, że spadł z meteorytem z kosmosu. Myślałem, że zestaw został wyczerpany, a tu... „W Wielkiej Brytanii doszło w ciągu kilku ostatnich tygodni do ponad 60 podpaleń masztów, na których zainstalowano urządzenia do transmisji 5G

– akcja szerzy się na mniejszą skalę również w innych krajach UE. To skutek zmasowanej kampanii w sieci, która połączyła rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa z promieniowaniem wywoływanym rzekomo przez tę nowoczesną technologię telekomunikacyjną – pisze Laurens Cerulus z Politico”. I znów przykład potęgi wyobraźni. Ktoś wymyślił, że jak dane są przesyłane między stacjami bazowymi, to od tych danych wirus się pasie i rzuca na ludzi. I wymyślił to tak ładnie, że przekonał rzesze innych, a ci zaczęli palić maszty. Nie jestem fanem nowych technologii, ale bez 5G przesył danych w sieciach komórkowych już teraz jest olbrzymizawartość zablokowana

Autor: Jarosław Molga


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama