​Co dalej z rządzącą koalicją?

numer 2640 - 23.05.2020

Na czerwcowej sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego odbędzie się głosowanie nad absolutorium dla zarządu województwa. Czy zarząd może spać spokojnie? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale oczywista, ponieważ trwa spór pomiędzy radnym Mirosławem Augustyniakiem (PSL) a resztą członków PSL w sejmiku.

W czerwcu odbędzie się sesja sejmiku mazowieckiego, na której zostanie przeprowadzone głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Województwa Mazowieckiego. W liczącej 51 osób radzie sejmiku mazowieckiego marszałek Adam Struzik (PSL) i jego koalicjant, czyli Koalicja Obywatelska, mogą liczyć na 25 głosów. Do niedawna było ich 26, jednak od ubiegłego roku trwa spór pomiędzy radnym Mirosławem Augustyniakiem a członkami PSL (jak wyjaśnia, chodzi o niewypełnienie przez członków klubu PSL podpisanych zobowiązań z 18 listopada 2018 r.). Od listopada ub.r. zasiada przy stole z niezależnym radnym Konradem Rytlem, prezesem Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Obaj zadeklarowali współpracę nad analizą i oceną pracy Zarządu Województwa Mazowieckiego, aby wypracować wspólną decyzję w sprawie głosowania w czerwcu. A będą to ważne głosy, gdyż koalicja rządząca w tym momencie ma 25 głosów, a opozycja 24. Pozostają dwa głosy – Augustyniaka i Rytla.

– Absolutorium to nie tylko sprawa akceptacji przedstawionych cyferek związanych z przychodami i wydatkami oraz opiniami izby obrachunkowej nad tymi cyferkami. Moim zdaniem jest to również nasza ocena obejmująca także zachowanie, postępowanie, zaangażowanie podczas wykonywania obowiązków poszczególnych członków zarządu i poza nimi również – podkreśla radny Augustyniak. Postawa radnego cieszy przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku mazowieckim. – Przede wszystkim wyrażamy satysfakcję, że coraz więcej samorządowców i mieszkańców Mazowsza dostrzega, że rządy PSL i Koalicji Obywatelskiej w sejmiku są złe dla tego województwa – mówi w rozmowie z nami radny Michał Prószyński z PiS. Jak dodaje, nie dziwi go postawa radnego Augustyniaka. – Radny Augustyniak był traktowany przedmiotowo w ramach koalicjizawartość zablokowana

Autor: Natalia Karcz-Kaczkowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama