​Patronuje im nasz papież

numer 2640 - 23.05.2020

Kobyla Głowa to niewielka wioska licząca kilkudziesięciu mieszkańców, położona 12 km na północ od Ząbkowic Śląskich i 60 km na południe od Wrocławia.

Zapragnąłem, by patronem kościoła został Jan Paweł II, wówczas Sługa Boży. Żadna świątynia w archidiecezji wrocławskiej nie miała jeszcze takiego wezwania. Rzecz działa się kilka lat po śmierci papieża Polaka. Targały mną także wątpliwości, bo jednak była to mała miejscowość, a tu taki wielki patron? – wspomina proboszcz.

Jak dodaje parafianka Bożena Rynkowska, podczas budowy piętrzyły się trudności z dokumentami, pogodą, wykonawcami i funduszami. – Ostatecznie niewielka społeczność, która liczyła niespełna 100 osób, wzniosła kościół, wyposażyła go i doprowadziła do konsekracji. Bardzo się cieszymy, że się udało – mówi pani Bożena. Niestety sprawa z patronem okazała się skomplikowana. Wówczas potrzebny był specjalny dokument Stolicy Apostolskiej, który nadawał takiego patrona, w dodatku przyznawano takich jedynie znaczącym kościołom. Niewielka kaplica w Kobylej Głowie nie miała żadnych szans. Biskup w liście zasugerował, żeby parafia szukała innej propozycji. A potem, jak mówią mieszkańcy, stał się cud. – To pismo z kurii przyszło 31 marca 2011 rzawartość zablokowana

Autor: Nikodem Prokocimski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama