Nowoczesna diagnostyka chorób cywilizacyjnych

numer 2640 - 23.05.2020W Instytucie Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu powstanie Centrum Diagnostyki Populacyjnej, które będzie prowadziło badania w zakresie nowoczesnych metod diagnostycznych chorób zakaźnych i cywilizacyjnych.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała podczas konferencji prasowej, że PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu to jedna z wiodących placówek badawczo-rozwojowych w Polsce. – Jest doskonała infrastruktura, laboratoria, ale przede wszystkim zaplecze intelektualne pracowników. To wszystko sprawiło, że PORT zdał egzamin w pierwszych tygodniach pandemii – wskazała. Wicepremier przypomniała, że PORT wsparł sanepid, dostosowując swoje laboratoria do testów na obecność koronawirusa. Dziś w ośrodku przeprowadza się ponad 200 testów dziennie.

Emilewicz zwróciła też uwagę, że strategiczne bezpieczeństwo państwa wymaga, aby ośrodki badawcze w Polsce mogły szybko odpowiadać na sytuację zagrożenia epidemiologicznego. – Powołanie Centrum Diagnostyki Populacyjnej ma służyć budowie takich kompetencji w Polsce – mówiła. Wicepremier dodała, że w Polsce wciąż jest za mało laboratoriów w odpowiednim standardzie (laboratoria BSL-3). – Mamy siedem takich laboratoriów, a nasz zachodni sąsiad ma ich ponad 60. Takie laboratoria powinny powstać, a początek tego procesu ogłaszamy dziś w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu – podkreśliła.

Prezes sieci badawczej Piotr Dardziński podkreślił, że szybkie uruchomienie diagnostyki w kierunku COVID-19 w Łukasiewicz – PORT pokazało ogromny potencjał placówki do przeskalowania dotychczasowe działań. – Mamy dziś problemy z koronawirusem, w przyszłości będziemy mieli problemy z innymi chorobami zakaźnymi. PORT jest gotowy do tego, aby wspierać politykę zdrowotną i we właściwy sposób przygotowywać się do sytuacji kryzysowych – przekonywał Dardzińskizawartość zablokowana

Autor: jw


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama