​Duda wciąż faworytem? Wybory prezydenckie oczami zakładów bukmacherskich

Polityka – temat ważny, popularny i budzący emocje. Zwłaszcza, gdy mówimy o wyborach - prezydenckich czy parlamentarnych. Wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie w Polsce. Co można obstawiać, jakie są kursy na poszczególnych kandydatów?
Liderem tej branży w Polsce są legalne zakłady bukmacherskie STS. Jak na największą firmę przystało, oferta przedwyborcza jest obfita. Obstawiać można wiele możliwości. Przy okazji analizując kursy bukmacherskie, można także odczytać przewidywane wyniki. Ale o tym za chwilę.
Nie tylko sport do obstawiania
Zakłady bukmacherskie od samych swoich początków związane są ze sportem. Na Wyspach Brytyjskich, gdzie wszystko się zaczęło, obstawiano wyścigi konne i wyścigi psów. Potem oczywiście przerzucono się na piłkę nożna i inne sporty drużynowe, jak i indywidualne. Dziś oferta zakładów sportowych jest przebogata. Ale firmy nie stoją w miejscu tylko wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. A że tych interesują różne dziedziny, nie tylko sport, tak też musi wyglądać najnowsza oferta szanujących się firm. Dlatego nie może dziwić, że w zakładach bukmacherskich widnieją także takie kategorie, jak polityka czy rozrywka. Obstawiać można także kwestie ważne dla społeczeństwa. Do takich nietypowych zakładów można zaliczyć termin oddania do użytku danego odcinka autostrady, ceny paliw, czy osiągnięć człowieka.
Polityka w Polsce i na świecie
Z wyżej wymienionej grupy sporą popularnością cieszy się polityka, bo tak jak wspominaliśmy, jest ona gorącym tematem wśród ludzi. Dyskusje na temat polityki możemy spotkać na przystanku, w sklepie, komunikacji miejskiej, czy u cioci na imieninach. Nic więc dziwnego, że skoro coś interesuje ludzi, to chcą się o to zakładać. Nie tylko o rację. Bukmacherzy oferują możliwość sprawdzenia swoich przewidywa. Polityka jest więc od dawna obecna w zakładach bukmacherskich. Nie ogranicza się to tyko do polskiej polityki, ale także do europejskiej, czy światowej. Wybory do Parlamentu Unii Europejskiej, Brexit, wybory prezydenckie w USA, parlamentarne w Niemczech – to wszystko znajdziemy w ofercie.
Wybory prezydenckie – co można obstawiać?
Zgodnie jednak z zasadą, że koszula bliższa ciału, polska polityka ciekawi i interesuje najmocniej. Także angażuje. Dlatego wybory prezydenckie i wybory parlamentarne w naszym kraju to zdecydowanie najpopularniejsze wydarzenia. Zbliżające się wybory prezydenckie i walka obecnie urzędującego prezydenta o reelekcję mocno polaryzują społeczeństwo. Zmiana kandydata Koalicji Obywatelskiej mocno namieszała w sondażach, ale także i w kursach bukmacherskich. Sytuacja jest obecnie niezwykle ciekawa i końcowy wynik nie jest tak przewidywalny, jak jeszcze kilka tygodni, czy miesięcy temu. Zanim o konkretach, warto zwrócić uwagę, że bukmacher STS daje możliwość wyboru wielu różnych zakładów. Jest klasyczny, dotyczący zwycięzcy wyborów prezydenckich. Można obstawiać wyniki I tury wyborów i udziału kandydatów w drugiej. Obficie wygląda opcja H2H (head to head), gdzie mamy do wyboru zestawienie różnych kandydatów. Kombinacje są przeróżne. Na przykład można obstawiać, czy Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia łącznie uzyskają większy wynik procentowy niż Andrzej Duda. Kursy sugerują, że tak się nie stanie. Obstawiać można frekwencję wyborczą oraz dokładny wynik procentowy danego kandydata na prezydenta.
Będzie druga tura? Jaka frekwencja wyborcza?
Co można „wyczytać” z kursów w STS? Na przykład to, że zdecydowanie dojdzie do drugiej tury wyborów (kurs 1,15 vs 4,86). W całych wyborach wciąż faworytem jest Andrzej Duda, choć jego szanse przy Rafale Trzaskowskim mocno się skurczyły i ta tendencja wciąż się utrzymuje. Frekwencja? Na chwilę obecną szacowana jest na przedział od 57,5% do 60%. Zdecydowanie wyżej stoją szanse Krzysztofa Bosaka i Władysława Kosiniaka-Kamysza od Roberta Biedronia (40,00 vs 40,00 vs 375,00). Czy Trzaskowski przekroczy 29% w I turze? Tutaj szanse są niemal równe. STS sugeruje, że Duda w I turze uzyska wynik lepszy niż 41,5%. Co ciekawe teoretycznie i matematycznie najwięcej można by wygrać, gdyby postawiło się na Stanisława Żółtka i Wojciecha Witkowskiego. 10 złotych postawione na jednego z tych kandydatów przyniosłoby wygraną w wysokości 75 tysięcy złotych! Warto mieć na uwadze, że bukmacherzy aktualizują kursy codziennie, dlatego lekkie zmiany i odchylenia da się zauważyć. Oczywiście kursy to jedno, a rzeczywistość to drugie. Wkrótce przekonamy się, czy w przewidywaniach bukmacherów było więcej niż tylko ziarenko prawdy.
Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.
Artykuł sponsorowany
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze