fot. Jan Przemyłski/Gazeta Polska

Tu rodziła się Solidarność

WYWIAD \ Z dr. JAROSŁAWEM SZARKIEM, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, rozmawia JAN PRZEMYŁSKI

numer 2669 - 27.06.2020Polska

Solidarność była ruchem jedynym w swoim rodzaju, należało do niej blisko 9,5 mln osób. Jednak trzeba pamiętać, że nie była to jedyna organizacja sprzeciwiająca się ideologii komunistycznej. Chcemy przypomnieć zasługi wszystkich ludzi, którzy mieli odwagę wówczas wyjść na ulice i zaprotestować.

25 czerwca, w 44. rocznicę wybuchu strajków w zakładach Ursus, złożył Pan kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia. Jak ważne jest to miejsce dla naszej nowożytnej historii?

To miejsce niezwykle ważne. To tutaj świat pracy powiedział stanowcze „nie” systemowi komunistycznemu. Wcześniej był Czerwiec 1956 r., następnie Grudzień 1970 i Czerwiec 1976. Suma tych wydarzeń dała nam lato 1980 r., walkę o wolne związki zawodowe. To doświadczenie wynikające z poprzednich protestów. Zbuntowani, zdesperowani pracownicy występują przeciwko władzy. Palą gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Władza obiecuje inną przyszłość, ustępuje, ale wkrótce wszystko wraca w stare koleiny. Dlatego też latem 1976 r. zawiązuje się Komitet Obrony Robotników, organizacja, która upomina się o prawa pracowników, broni ich przed niesprawiedliwym systemem. To był zalążek Solidarności.

W tym roku mija 40 lat od powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Instytut Pamięci Narodowej z tej okazji przygotowuje wyjątkowe obchody.

Solidarność była ruchem jedynym w swoim rodzaju, należało do niej blisko 9,5 mln osób. Jednak trzeba pamiętać, że nie była to jedyna organizacja sprzeciwiająca się ideologii komunistycznej. Chcemy przypomnieć zasługi wszystkich ludzi, którzy mieli odwagę wówczas wyjść na ulice i zaprotestować. Wszyscy znamy historie z Ursusa, z Radomia, z Płocka, ale wówczas protestowano też w kilkudziesięciu innych miejscowościach. 1 lipca otwieramy wystawę w 17 miastach zatytułowaną „Tu rodziła się Solidarność”zawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama