Na jesieni pokażemy projekty, dzięki którym dogonimy Europę Zachodnią

numer 2671 - 30.06.2020Patriotyzm gospodarczy

​Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA była pewnego rodzaju klamrą spinającą wielomiesięczne prace. Przygotowania do projektów są na bardzo zaawansowanym etapie. To będą ogromne inwestycje tworzące infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w regionie Trójmorza. Pokażemy je na jesieni. O pierwszych projektach, które ruszą w ramach Funduszu Trójmorza, a także o możliwościach ich finansowania opowiada Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego,

w rozmowie z Pawłem Woźniakiem.

 

Niedawno minął rok od powstania Funduszu Trójmorza. Co udało się zrobić do tej pory?

To był bardzo intensywny i zdecydowanie kluczowy czas dla powodzenia tego przedsięwzięcia i nabrania przez nie dynamiki. Był to okres na domykanie wszystkich aspektów regulacyjnych i uruchomienie Funduszu. W szczególności był to czas, który poświęciliśmy na priorytetowy proces towarzyszący powstawaniu Funduszu, a mianowicie na wybór doradcy inwestycyjnego, którego obowiązkiem i zadaniem jest wyszukiwanie, ocena i prezentacja wybranych projektów, a także w późniejszym okresie ich realizacja. Tę funkcję pełnić będzie firma Amber Infrastructure. Doradca jest odpowiedzialny za przygotowanie listy potencjalnych inwestycji do zrealizowania przez Fundusz Trójmorza. Doradca odpowiada również za pozyskiwanie inwestorów do Funduszu, w szczególności – bo to jest niezwykle istotnym elementem tego przedsięwzięcia – inwestorów prywatnych, międzynarodowych i globalnych.

Znalezienie odpowiedniego podmiotu, z doświadczeniem i kompetencjami, nie było zadaniem łatwym, bo mówimy tutaj o funduszu infrastrukturalnym, który będzie odpowiedzialny za bardzo skomplikowane i złożone projekty inwestycyjne. Nawet na rynku globalnym nie ma wielu podmiotów mogących się wykazać prowadzeniem takich projektów, które nie dość, że kończą się sukcesem, to jeszcze potrafią wygenerować atrakcyjne zyski dla inwestorów. Pamiętajmy o tym, że Fundusz Trójmorza jest przedsięwzięciem komercyjnym, którego celem jest wygenerowanie zysku dla inwestorów.

Na czas domykania spraw formalnych nałożyła się pandemia koronawirusa.

Pandemia i towarzyszące jej obostrzenia na pewno nie ułatwiły nam zadania, ale teraz te prace bardzo sprawnie posuwają się do przodu. W tej chwili nasz doradca inwestycyjny analizuje kilkadziesiąt projektów. Naszą intencją było, żeby na szczycie Trójmorza w Tallinie, który pierwotnie miał się odbyć w czerwcu tego roku, zaprezentować pierwsze dwa, trzy takie projekty, które dostały zielone światło i miały pójść do realizacji z udziałem Funduszu. Kilka projektów jest już przygotowanych i chociaż nie mogę jeszcze ujawnić szczegółów, będą to inwestycje bardzo interesujące i z dużym potencjałem. Oczywiście my jako inwestor nie będziemy mogli decydować o tym, czy te projekty ostatecznie będą realizowane, czy nie, bo o tym postanowi niezależny komitet inwestycyjny. Są to jednak projekty bardzo celnie wpisujące się w założenia, które nam przyświecały – dotyczą interesujących nas sektorów gospodarki, a także przynoszą wartość dodaną, która ma wpływ na cały region Trójmorza.

Co dla inicjatywy oznacza ubiegłotygodniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych?

Należy pamiętać, że Fundusz Trójmorza jest przedsięwzięciem ekonomicznym i biznesowym, ale oczywiście bardzo mocno związanym z Inicjatywą Trójmorza, która jest czymś o wiele szerszym, obejmującym nie tylko współpracę gospodarczą, ale też pozostałe obszary, jak np. opiekę zdrowotną czy współpracę na poziomie uczelnianym, R&D i wiele innych. Co warto podkreślić, z perspektywy Funduszu wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA jest pewnego rodzaju klamrą. Idea Funduszu powstała bowiem u nas, w Banku Gospodarstwa Krajowego, podczas szczytu w 2017 roku, kiedy prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem w Warszawie. To wydarzenie zainspirowało nas do tego, aby zastanowić się, w jaki sposób my jako bank rozwoju i instytucja wspierająca gospodarkę na zasadach komercyjnych możemy partycypować w bardzo dobrym pomyśle, jakim jest Inicjatywa Trójmorza. Właśnie wtedy wyszliśmy z ideą stworzenia wraz z naszymi odpowiednikami w innych krajach regionu funduszu inwestycyjnego.

Region Trójmorza uczynił milowy krok w budowaniu relacji między krajami Trójmorza a Stanami Zjednoczonymi. W styczniu 2020 roku w Waszyngtonie odbyła się seria spotkań z przedstawicielami amerykańskiej administracji rządowej i międzynarodowych instytucji finansowych. W delegacji uczestniczyli przedstawiciele krajów Funduszu Trójmorza z Polski (BGK), Rumunii (EximBank), Estonii (biuro prezydenta Estonii), Łotwy (Altum), Czech (CMZRB). W rozmowach udział wzięli także doradcy inwestycyjni Funduszu. Tematem była możliwość współpracy regionu z partnerami ze Stanów Zjednoczonychzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama