​Polska nie może przegapić czwartej rewolucji przemysłowej

numer 2671 - 30.06.2020Patriotyzm gospodarczy

Na szybkie wyjście z kryzysu największą szansę mają firmy innowacyjne, zwłaszcza z branży IT. Potwierdził to premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie SelfMaker. – Nie chcemy przegapić czwartej rewolucji przemysłowej, a kryzys spowodowany pandemią stanowi dla nowoczesnych firm także szansę na sukces – powiedział premier w Łodzi.Firmy specjalizujące się w usługach IT dobrze sobie radzą podczas obecnego kryzysu, wielu inwestorów giełdowych stawia na nie i się nie zawodzi, bo akcje tej branży są w cenie. Jednak część z nich też poniosła straty z powodu pandemii koronawirusa. Mimo to przedsiębiorcy z tego sektora dość optymistycznie patrzą w przyszłość, bo w nowej rzeczywistości gospodarczej pojawiają się też nowe szanse.

Przedsiębiorcy spoza IT ograniczyli inwestycje

Jak wynika z najnowszego badania „Wpływ COVID-19 na twój biznes”, całkowita suma wykazanych strat przez małe i średnie polskie firmy specjalizujące się w usługach IT wynosi 52 849 000 zł. Spośród tych strat aż 38 659 000 zł zostało oznaczonych jako utrata projektu – co oznacza, że przedsiębiorcy z innych branż ograniczyli mocno inwestycje, nawet w rozwiązania prorozwojowe.

– Badanie „Wpływ COVID-19 na twój biznes” zostało zrealizowane przez Związek Pracodawców Usług IT – SoDA (Software Development Association Poland). Organizacja zrzesza 92 polskie firmy technologiczne, zajmujące się m.in. produkcją i rozwojem oprogramowania (tzw. software house), zatrudniające od 20 do 800 osób. W badaniu wzięło udział 117 firm informatycznych. Ankietowani nie musieli należeć do organizacji SoDA, mogli natomiast odpowiedzieć na wybrane pytania – wyjaśnia Łukasz Czajkowski, ekspert SoDA. – Według Organizacji Pracodawców Usług IT, będącej głosem MŚP polskiego sektora IT, w małych i średnich firmach programistycznych zatrudnionych jest nawet 50 tys. pracowników, spośród ponad 250 tys. osób, które w naszym kraju pracują jako programiści. Ogólnie około

1000 polskich firm kwalifikuje się do miana producenta oprogramowania. Choć organizacja zrzesza 92 firmy, przedsiębiorstw w nieformalnej sieci jest kilkaset – dodaje.

Wspomniane badanie pokazało jednocześnie, że dochodzi także do zmniejszenia zakresu danego projektu lub obniżenia wynagrodzenia za jego wykonanie. Dla niektórych przedsiębiorców może to oznaczać konieczność redukcji zatrudnienia lub nawet zamknięcie biznesu.

Zachodnie koncerny kupują od nas technologie

Kryzys, w którym znalazł się świat w związku z pandemią koronawirusa jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich. Jak jednak podkreślił premier Morawiecki w Łodzi, jest jednocześnie szansą, czego przykładem są produkty firmy SelfMaker, służące m.in. do dezynfekcji rąk. SelfMaker to firma technologiczna specjalizująca się w projektowaniu i tworzeniu profesjonalnych multifunkcyjnych urządzeń samoobsługowych. Projektowane przez spółkę kioski samoobsługowe wspierają procesy obsługi klientów w różnych gałęziach przemysłu, takich jak: sprzedaż detaliczna, restauracje, recepcje, bankowość, transport zbiorowy.

– To jest na pewno gospodarka 4.0. To jest ta czwarta rewolucja przemysłowa, której nie chcemy przegapić, bo poprzednie trzy w ciągu ostatnich 200 lat przeszły nam koło nosa – powiedział Mateusz Morawiecki. Zauważył, że SelfMaker zatrudnia nowych pracowników i zwiększa sprzedaż w Polsce oraz za granicą. Podkreślił, że kiedy ma okazję zobaczyć, co robi taka firma jak SelfMaker, to jest „pełen najbardziej optymistycznych myśli co do przyszłości gospodarczej Polski”. – To jest coś bardzo, bardzo budującego – dodał. Jak powiedział, firma, która powstała sześć lat temu, wykluła się z pewnej idei, pewnych pomysłów – automatyzacji, licznych procesów i wykorzystania samoobsługi w wielu miejscach. Zdaniem premiera widać to na świecie, który idzie w tym kierunku. Także założyciel i prezes firmy SelfMaker Marek Wieteska podkreślał, że zachodnie koncerny kupują od nas technologie, które stosują u siebiezawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama