Łuki Utah

UTAH \ Park Arches

numer 2684 - 15.07.2020Podróże

Podobno niektórzy to policzyli i twierdzą, że w samym parku Arches jest ich ponad 2000. To stanowe dziedzictwo i na tyle charakterystyczne, że dziś jest to także element zdobiący stanowe rejestracje samochodowe. By każdy Amerykanin wiedział, że Utah równa się łuk skalny.

Wow! It’s so magnificent! – głośno zachwyca się idąca za rączkę z tatą dziewczynka.

– Podoba ci się? – rozczulony zachwytem dzielnej córeczki mężczyzna przystaje, aby wziąć dziewczynkę na barana. Będzie lepiej widziała.

– Tatusiu, tatusiu! – woła wciąż rozentuzjazmowana. – A jak się robią takie rzeczy?

Mężczyzna pokornie się uśmiecha. Dobrze wie, że wytłumaczenie kilkuletniemu dziecku skomplikowanych procesów geologicznych to wyzwanie, ratuje się więc najprostszym wytłumaczeniem.

– Wiesz, Noreen – zaczyna ostrożnie. – Popadał deszczyk, poświeciło słoneczko, powiał wiaterek i co bardziej nietrwałe skały zaczęły się kruszyć.

– A to, co zostało, było na tyle mocne, że nie dało się wiaterkowi? – dziewczynka sama zgaduje dalszą część tatowej opowieści.

– Jak widać, nie dało się.

– Twaaarda skaaała… – dziecko w charakterystyczny dla siebie sposób wydłuża w zachwycie wypowiadane zgłoski.

Tak naprawdę oboje streścili właśnie w najprostszy możliwy sposób skomplikowany proces powstawania słynnych skalnych łuków i okien skalnych parku Arches. Ktoś bardziej dociekliwy niż amerykańska dziewczynka ma prawo zapytać, dlaczego zatem tych łuków nie ma w większości pasm górskich, które znamy? I będzie to bardzo słuszne pytanie.

By na nie odpowiedzieć, musimy się cofnąć jakieś… 150 mln lat. To właśnie wówczas na dzisiejszej ziemi Utah głęboko pod skorupą zaczęły się tworzyć potężne pokłady soli kamiennej, które z czasem powodowały olbrzymie wybrzuszenia na powierzchni ziemi. Doprowadzało to do napięć w skałach, co z kolei owocowało powstawaniem w tutejszych piaskowcach kolejnych spękańzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama