Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Dwa hasła na sztandarach

Dodano: 17/07/2020 - numer 2686 - 17.07.2020
12 lipca wskutek decyzji wyborczej Polaków dumne hasło „Niech żyje Polska!” wygrało z wykwintnym inaczej hasłem pseudoelit: „***** ***”. Pierwsze z nich – odziedziczone po przodkach – w XIX w. było zawołaniem demokracji europejskiej, czerpiącej natchnienie z walki Polaków, wychowanych w republikańskiej kulturze Rzeczypospolitej Obojga Narodów, z tyranią „oświeconych” absolutystycznych dworów zaborczych, nadających ton ówczesnej europejskości. Było ostatnim okrzykiem patriotów traconych na szafotach lub patrzących w lufy plutonów egzekucyjnych między 1794 a 1956 r. oraz zawołaniem bojowym żołnierzy Wojska Polskiego. Pustka intelektualna, moralna i kulturowa drugiego z owych haseł czyni z pretensji jego
     

65%
pozostało do przeczytania: 35%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze