Czarny dzień dla chrześcijaństwa

ks. infułat Ireneusz Skubiœ
 
Miniony piątek należy zaliczyć do czarnych dni cywilizacji łacińskiej. Trzeba powiedzieć, że jest to także czarny dzień dla Kościoła i dla chrześcijaństwa na całym świecie. Hagia Sophia, czyli świątynia Bożej Mądrości w Konstantynopolu, należy do wielkich symboli naszej cywilizacji łacińskiej, czyli chrześcijańskiej. Jesteśmy właśnie świadkami demontażu tej cywilizacji. Czynią to ateiści, liberałowie, bezbożnicy, genderyści. Przemiana Hagii Sophii w muzułmański meczet jest jak uderzenie bomby atomowej na całą naszą cywilizację. To symboliczne zniszczenie tej cywilizacji. Nasuwa się pytanie, co zrobią z tym faktem chrześcijanie na całym świecie. Czy będą milczeli? Bo wydaje się, że zbyt łatwo przyjmujemy ten barbarzyński akt. To jest dzień, w którym symbolicznie należałoby zawiesić czarną flagę przy świątyniach chrześcijańskich…
To może być też jednak dzień ocknięcia się chrześcijan, bo przecież my żyjemy, oddychamy cywilizacją łacińską, cywilizacją i osiągnięciami kultury chrześcijańskiej. To wszystko, co przynosi ten żałobny piątek, nawet osiągnięcia techniczne, są owocem tej kultury i cywilizacji, która jest oparta na Dekalogu i na przykazaniu miłości. Tymczasem ulegamy cywilizacji muzułmańskiej, która jest całkowicie przeciwna objawieniu chrześcijańskiemu, która dokonuje wielkiego zniszczenia tej cywilizacji. Symbolem tego jest to, co dzieje się dziś w Turcji.
Pytanie należy skierować także do polityków Unii Europejskiej. Co oni odpowiedzą Erdoğanowi na zawłaszczenie świątyni i dokonanie symbolicznego zniszczenia cywilizacji chrześcijańskiej?
Spisała Beata Mańkowska

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Interesuje Cię pakiet wielu subskrypcji? Napisz do nas redakcja@gpcodziennie.pl