Wiatraki zbliżą się do domów

ENERGETYKA \ Nowe przepisy rozkręcą inwestycje OZE

numer 2698 - 31.07.2020Gospodarka

Do końca roku ma się pojawić nowela do tzw. ustawy odległościowej, której wprowadzenie mocno ograniczyło rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Pojawi się możliwość postawienia turbiny wiatrowej bliżej zabudowań m.in. pod warunkiem zgody lokalnej społeczności. – Rozwiązanie spowoduje, że już nie tylko mikroinstalacje przyspieszą realizację celu OZE – podkreśliła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Rząd szacuje, że na koniec tego roku udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji krajowej będzie oscylował na poziomie 13 proc. – Wykonanie założonego celu, czyli udziału 15 proc. OZE w produkcji krajowej do końca 2020 r., będzie trudne do osiągnięcia – przyznała wiceszefowa rządu. – Dlatego przyspieszamy – zapewniła, dodając, że prace nad ustawą, która ma ułatwić inwestycje w elektrownie wiatrowe na morzu, są na ukończeniu, a projekt w zakresie energetyki wiatrowej na lądzie powinien pojawić się jeszcze w tym roku.

Wicepremier przyznała jednocześnie, że obecne przepisy utrudniają inwestowanie w energetykę wiatrową na lądzie. – Stoimy w przededniu bardzo poważnej transformacji – powiedziała, wskazując na potrzebę odchodzenia od energetyki węglowej.

Obowiązująca od 2016 r. tzwzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama