Trwała pamiątka obchodów


MUZEUM \ W piątek 14 sierpnia o godz. 12 odbędzie się otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Będzie to jedno z głównych wydarzeń obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. Transmisję uroczystości będzie można obejrzeć w internecie na stronie placówki.
To porządne, duże muzeum multimedialne, nowoczesne, z rozbudowaną częścią edukacyjną. Znajduje się na olbrzymim terenie, który też będzie służył edukacji i przybliżaniu tamtych czasów – mówi o nowej placówce wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Siedziba Muzeum Józefa Piłsudskiego powstała przy podarowanym marszałkowi przez polskich żołnierzy dworku Milusin. To właśnie z tą zabytkową willą położoną na zacisznym leśnym terenie koresponduje nowoczesny obiekt muzealny. Większość jego kubatury umieszczono pod ziemią. Można tam obejrzeć stałą ekspozycję, która przedstawia życie i działalność marszałka na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym. Na wystawie zgromadzono ponad 1100 oryginalnych obiektów, pamiątek po Piłsudskim. – Chcieliśmy w sposób bardzo uporządkowany – i to się przejawia w osi intelektualnej tej wystawy – zaprezentować myśl polityczną marszałka, która była bardzo konsekwentna przez cały okres jego działania. Chcieliśmy też zakomunikować zestaw wartości, którymi się kierował, dokonując wyborów; wartości, które tłumaczą takie, a nie inne jego decyzje – powiedział „Codziennej” dyrektor Robert Supeł.
W dniach 15–16 sierpnia wystawę stałą muzeum i dworek odwiedzą pierwsi goście. Niestety wejściówki na te wydarzenia rozeszły się momentalnie. Stałe otwarcie placówki dla zwiedzających jest planowane na 11 listopada.
 
     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze