Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Kredyt hipoteczny – jakie są jego zasady?

Dodano: 19/08/2020 - Numer 2713 - 19.08.2020
Kredyt hipoteczny wyróżnia się tym, że jego zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Jeśli dłużnik nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań, bank ma prawo np. sprzedać zastawione mieszkanie, aby odzyskać pieniądze. Kredyt hipoteczny zawsze wymaga wkładu własnego.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to udzielenie pieniędzy przez bank, gdy zabezpieczeniem jest wskazana nieruchomość (hipoteka). Bank zostaje wpisany do księgi wieczystej i ma prawo do dysponowania nieruchomością, jeśli dłużnik przestanie spłacać zobowiązanie. Kredyt jest udzielany na długi czas (zwykle kilkanaście lat). Kredyt hipoteczny można wziąć wyłącznie z banku. Firmy pozabankowe, takie jak https://www.netcredit.pl/, mogą udzielać wyłącznie pożyczek o krótkim terminie i na mniejszą kwotę.

Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy

Kredyt hipoteczny bardzo często bywa mylony z kredytem mieszkaniowym. Produkty te mają wiele cech wspólnych – oba są zabezpieczone nieruchomością, wymagają wkładu własnego, a także wyliczenia zdolności kredytowej. Podstawową różnicą jest natomiast przeznaczenie pieniędzy. Za kredyt mieszkaniowy można kupić wyłącznie mieszkanie, dom lub garaż. Natomiast kredyt hipoteczny może zostać przeznaczony na dowolny cel.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, należy spełnić szereg wymogów. Zwykle pożyczana kwota jest bardzo duża, dlatego bank musi dokładnie sprawdzić sytuację danej osoby. W ten sposób zmniejsza ryzyko utraty pieniędzy. Na wizytę w wybranym banku trzeba przygotować: • ważny dowód osobisty; • drugi dokument tożsamości (ze zdjęciem); • świadectwo pracy; • zaświadczenie o zatrudnieniu (wraz z deklaracją o chęci przedłużenia umowy, gdy jest ona zawarta na czas określony); • zaświadczenie o dochodach; • deklarację PIT za ostatni rok rozliczeniowy. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą przedstawić w banku zaświadczenie o: • nadaniu NIP i REGON; • dokonaniu wpisu do CEIDG (lub KRS); • braku zaległości w opłatach z ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Dodatkowo konieczne jest posiadanie wszystkich dokumentów księgowych oraz dotyczących samej nieruchomości. Na ich podstawie bank określi zdolność kredytową oraz ryzyko, a następnie wyda decyzję o przyznaniu lub odmowie kredytu. Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny wymaga wkładu własnego. Wynosi on 20% wartości kredytu (minimum). Możliwe jest wpłacenie tylko 10%, jeżeli zostanie wykupione dodatkowe ubezpieczenie. Pieniądze na wkład własny nie mogą pochodzić z pożyczki lub innego kredytu.
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze