Polska może stać się liderem przemian

Polska ma szansę stać się gospodarczym liderem Europy. Warunkiem jest postawienie na rozwój innowacyjności – zgodnie twierdzili uczestnicy panelu „Kluczowe czynniki dla rozwoju polskiej gospodarki? Jakim krajem będziemy w 2050 roku?”, zorganizowanego w ramach konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki w ostatnich latach został dostrzeżony na całym świecie, czego najlepszym dowodem są coraz lepsze notowania Polski dokonywane przez najważniejsze instytucje międzynarodowe i agencje ratingowe. Tej oceny nie zmienił nawet globalny kryzys będący efektem pandemii koronawirusa. Eksperci doceniają mocne podstawy makroekonomiczne, bezpieczny poziom długu i wysoki poziom zdywersyfikowania polskiej gospodarki. Jednak utrzymanie wzrostowego trendu polskiej gospodarki w bliższej i dalszej perspektywie nie będzie możliwe bez nastawienia się na rozwój innowacyjnych sektorów gospodarki, w których Polska mogłaby konkurować na europejskim i światowym rynku. – Wyzwaniem najbliższych lat będzie transformacja energetyczna, tak aby gospodarka stała się bardziej przyjazna środowisku. Musimy zacząć bardziej dbać o nasza planetę – powiedział uczestniczący w debacie Paweł Jan Majewski, prezes zarządu Grupy LOTOS.

Skuteczna walka ze skutkami pandemii
 Na razie wielkim wyzwaniem dla polskich czempionów narodowych jest utrzymanie stabilnego funkcjonowania w warunkach pandemii COVID-19. – Pandemia koronawirusa na pewno wpłynęła na funkcjonowanie naszych spółek i wyniki finansowe. Pomimo trudnej sytuacji utrzymaliśmy produkcję na stabilnym poziomie, udało nam się też zachować stabilność finansową – zapewnił prezes Majewski. – Udowadniamy, że nawet w czasach kryzysu potrafimy działać skutecznie. Grupa LOTOS, jako spółka o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki, zareagowała na najwcześniejszym etapie pandemii, wdrażając własny program tarczy antykryzysowej. Nie przestaliśmy też realizować projektów inwestycyjnych, czym również wspieramy polską gospodarkę – podkreślił szef Grupy LOTOS.
Kryzys związany z pandemią stosunkowo łagodnie odbił się na kondycji polskich firm. Duża w tym zasługa wsparcia udzielanego przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej. – Uważam, że kluczowa jest konsekwencja w działaniu i wykorzystywaniu możliwości wsparcia, które już dziś są dostępne. Przyszłość związana z pandemią jest bardzo trudno przewidywalna. To, jak będzie wyglądała druga połowa tego roku oraz następne lata, jest obarczone ogromną niepewnością. Z tego powodu elastyczność i konsekwencja są najważniejszymi cechami dla polskiej gospodarki – powiedział Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Z instrumentów wsparcia, przede wszystkim gwarancyjnych, oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego skorzystało ponad 30 tys. przedsiębiorców.

Fuzja szansą na rozwój
Jednym z najbardziej gorących tematów gospodarczych ostatnich miesięcy jest fuzja Orlenu z LOTOSEM. Zdaniem Patrycji Klareckiej, będącej członkiem zarządu PKN Orlen, fuzja przede wszystkim ma pomóc w zbudowaniu koncernu multienergetycznego, który będzie w stanie w znaczący sposób wpływać na to, co się dzieje na europejskim rynku. – Duży koncern ma większe możliwości rozwijania technologii przyszłości, np. związanych z wodorem, czy w zakresie odnawialnych źródeł energii – podkreśliła Patrycja Klarecka.
– Jesteśmy świadkami zmian w sektorze paliwowo-energetycznym. Połączenie Orlenu z LOTOSEM pozwoli stworzyć dużego gracza konkurencyjnego w regionie, który dołączy do światowej czołówki – stwierdził Paweł Majewski. Jego zdaniem fuzja jest też konieczna ze względu na warunki transformacji energetycznej, z którą będziemy musieli się zmierzyć. – Wydaje się, że za 30 lat paliwa, które w tej chwili nazywanym alternatywnymi, w miksie paliwowym będą miały zdecydowanie dominującą rolę. Dlatego my już teraz, nie czekając na to, co się wydarzy, budujemy kompetencje w obszarze paliw alternatywnych. Skupiamy się przede wszystkim na technologiach wodorowych, ale rozwijamy też projekty związane z LNG, CNG czy elektromobilnością – podkreślił Paweł Majewski.

Jak stwierdził Włodzimierz Kocon, ważnym czynnikiem, który wpływa na rozwój i perspektywy gospodarki, jest dostępność i koszt pieniądza. Bez dostępu do odpowiednich środków firmy nie będą mogły inwestować w innowacyjne projekty. W opinii uczestników debaty dzięki budowie silnych rodzimych firm, stawianiu na innowacyjność, a także na edukację Polska ma szansę na dynamiczny rozwój.  – W wielu dziedzinach możemy stać się liderem przemian – podkreśliła Patrycja Klarecka.
Artykuł sponsorowany

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Interesuje Cię pakiet wielu subskrypcji? Napisz do nas redakcja@gpcodziennie.pl