​BGK uderza w koronakryzys nowymi produktami

Bank Gospodarstwa Krajowego był pierwszą instytucją finansową w Polsce, która zareagowała na gospodarcze skutki kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. – Już po kilku dniach uruchomiliśmy udoskonalone narzędzia wsparcia dla przedsiębiorców – mówił w Gdyni podczas Forum Wizji Rozwoju Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK. Jak dodał, bank wciąż realizuje różne programy i wkrótce uruchomi dwa nowe. Chodzi o dopłaty do kredytów i gwarancje dla firm faktoringowych.
W swoim wystąpieniu podczas panelu „Programy osłonowe w czasie kryzysu” wiceszef BGK przypomniał, że polski bank rozwoju włączył się do zbudowania wszystkich pakietów wsparcia, zanim jeszcze powstały rozwiązania tarczy antykryzysowej. Wyjaśnił, że były to rozwiązania, które nie wymagały żadnych notyfikacji na poziomie parlamentarnym.
– Wdrożyliśmy odpowiednie zmiany w programach, które prowadziliśmy. Przede wszystkim w programie gwarancji de minimis – poinformował. Kocon podkreślił, że zmiany zasad obejmowania kredytów gwarancjami de minimis przygotowane w celu zmniejszenia skutków pandemii COVID-19 z pakietu pomocowego BGK wdrożone zostały w zaledwie
10 dni od momentu ogłoszenia stanu epidemii w Polsce. – Objęły one m.in. zwiększenie zakresu gwarancji z 60 do 80 proc. kwoty kredytu, zniesienie prowizji za udzielenie gwarancji czy wydłużenie maksymalnego okresu gwarancji z 27 do 39 miesięcy dla kredytu obrotowego – wyliczał wiceprezes BGK.
Zaznaczył, że był to pierwszy impuls dla mikro, małych i średnich firm – najbardziej podatnych na zaburzenia gospodarcze. – Mogliśmy bardzo szybko zaproponować rozwiązania, które pozwoliły uchronić wiele firm i setki tysięcy miejsc pracy. Z naszych danych wynika, że z rozwiązań wsparcia oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, przede wszystkim z instrumentów gwarancyjnych, skorzystało ponad 30 tys. przedsiębiorstw na łączną kwotę ponad 15 mld zł – wskazał. Jego zdaniem te szybkie działania podejmowane w trudnym okresie otworzyły nowe możliwości przedsiębiorcom.
– W każdej odsłonie tarczy antykryzysowej Bank Gospodarstwa Krajowego doradzał, wspierał czy proponował pewne rozwiązania ministerstwom Finansów i Rozwoju, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, a także innym instytucjom zaangażowanym w walkę z ekonomicznymi skutkami koronawirusa – mówił Kocon. – Mamy olbrzymią satysfakcję, że większość rozwiązań, które zostały wypracowane w formie dialogu, została wdrożona, działa i korzystają na tym nasi przedsiębiorcy – dodał.
Wiceprezes BGK poinformował także, że bank szykuje już nowe rozwiązania, które – jak przyznał – wkrótce zostaną uruchomione.
– Lada dzień do powszechnego wykorzystania wejdą dwa nowe programy. Pierwszy to Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Na przełomie sierpnia i września banki komercyjne i spółdzielcze współpracujące z BGK uruchomią udzielanie kredytów z dopłatami. BGK wypłaci dopłatę, która pokryje część odsetek należnych bankowi kredytującemu – wyjaśnił.
Jak mówił, dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca będzie spłacał tylko część odsetek należnych bankowi kredytującemu, stanowiących różnicę pomiędzy odsetkami naliczonymi według oprocentowania określonego w umowie kredytowej i kwotą dopłaty pokrywaną ze środków Funduszu. Wysokość wsparcia będzie zróżnicowana w zależności od wielkości firmy. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na dopłatę do odsetek kredytu w wysokości
2 pkt proc., a duże firmy – w wysokości 1 pkt proc.
– Drugim nowym produktem, pionierskim na skalę Unii Europejskiej, będzie linia gwarancyjna dla faktoringu – zapowiedział Kocon. Dodał, że Polska będzie pierwszym krajem, w którym taki produkt będzie oferowany.
– Nigdzie w kraju europejskim firmy faktoringowe nie mają gwarancji na spłatę zaciągniętych zobowiązań faktoringowych przez przedsiębiorców. My taką możliwość wypracowaliśmy i notyfikowaliśmy w Komisji Europejskiej – mówił wiceszef BGK. Zapewnił, że uruchomienie rozwiązania to kwestia najbliższych dni, a pula gwarancji to 11,5 mld zł.
Artykuł sponsorowany

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Interesuje Cię pakiet wielu subskrypcji? Napisz do nas redakcja@gpcodziennie.pl