Jesienne porządki

fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

REKONSTRUKCJA RZĄDU \ Nie ustają medialne spekulacje

Zmiany w strukturach rządu już na przełomie września i października. Liderzy PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia spotkali się w poniedziałek, aby kontynuować negocjacje nowej umowy koalicyjnej i rozmawiać o rekonstrukcji rządu. – Dzisiaj rozmowy toczą się na temat priorytetów programowych, na temat agendy jesienno-zimowej. W mniejszym stopniu rozmawia się o personaliach, w większym o programie – mówiła wczoraj w Polsat News wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W mediach wciąż nie ustają spekulacje, jakie zmiany nastąpią w strukturach rządu. To mają być nie tylko zmiany personalne. Przede wszystkim radykalnie ma zostać ograniczona liczba ministerstw. Zlikwidowane może zostać m.in. Ministerstwo Infrastruktury, kierowane obecnie przez Andrzeja Adamczyka. Jego większa część miałaby trafić pod skrzydła Jacka Sasina w resorcie aktywów państwowych. Coraz głośniej jest również o likwidacji resortu cyfryzacji. W mediach pojawiły się nawet informacje, że Marek Zagórski jest praktycznie pogodzony z utratą stanowiska. Jacek Sasin zapytany w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia, czy po rekonstrukcji stanie na czele superresortu, obejmującego nie tylko aktywa państwowe, ale także infrastrukturę, odpowiedział, że rozmowy nadal trwają. – W żadnym wypadku nie mogę potwierdzić w tej chwili tego typu spekulacji prasowych. Zresztą w mediach pojawia się bardzo wiele informacji różnych, dotyczących składu nowego rządu, ale on jeszcze nie jest przesądzony – mówił Jacek Sasin.

W podobnym tonie na temat zmian w rządzie wypowiedziała się Jadwiga Emilewicz. Wicepremier zaznaczyła, że dyskusja wciąż trwa. Minister rozwoju została zapytana również o to, czy Jarosław Gowin powróci do rządu. – Premier Jarosław Gowin zdecydował o odejściu z rządu, rekomendował mnie na wicepremiera wiosną tego roku. To on najpierw musi zdecydować, czy chce powrócić do rządu. Jeśli taka będzie jego wola, taka decyzja koalicji, na pewno w tym rządzie się znajdzie – wyjaśniła Emilewicz. Pytana o to, czy w razie powrotu Gowina do rządu w Radzie Ministrów znajdzie się miejsce i dla niej, odpowiedziała, że na razie Porozumienie ma dwóch ministrów w rządzie, i tak zapewne powinno pozostać. Rozmowy koalicyjne komentował również w poniedziałek w radiu TOK FM Adam Bielan. Polityk został zapytany m.in. o to, czy w ramach Zjednoczonej Prawicy jest możliwa wymiana Solidarnej Polski na PSL. – Nie sądzę, żeby dochodziło do jakichś poważniejszych zmian, jeśli chodzi o skład Zjednoczonej Prawicy. To jest najbardziej udany projekt polityczny w historii polskiej demokracji parlamentarnej – odpowiedział Bielan.
 

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Interesuje Cię pakiet wielu subskrypcji? Napisz do nas redakcja@gpcodziennie.pl

W tym numerze