Kreml boi się ustawy Magnickiego

Numer 365 - 19.11.2012Świat

PRAWA CZŁOWIEKA W piątek Izba Reprezentantów USA zdecydowaną większością głosów uchwaliła projekt tzw. prawa Magnickiego. Ustawa przewiduje wprowadzenie sankcji dla rosyjskich urzędników łamiących prawa człowieka.
„Prawo Magnickiego” ma zastąpić ograniczenia wynikające z poprawki Jacksona-Vanika z 1974 r. Ten akt prawny nakładał na ZSRS sankcje w odpowiedzi na łamanie przez władze Kremla prawa mniejszości narodowych, np. za odmawianie mieszkającym w Związku Sowieckim Żydom prawa do emigracji. Rosja podlegała tym przepisom jako prawny sukcesor państwa sowieckiego. Celem rezygnacji z poprawki Jacksona-Vanika jest uporządkowanie przepisów dotyczących Rosji po wstąpieniu tego kraju 22 sierpnia 2012 r. do Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Zamiana tej poprawki na „prawo Magnickiego” pozwala Departamentowi Skarbu oraz Departamentowi Stanu USA wprowadzać sankcje wizowe i finansowe w stosunku do rosyjskich urzędników zaangażowanych w łamanie praw człowieka.
Za przyjęciem projektu ustawy w piątek opowiedziało się 365 parlamentarzystów, przeciw było tylko 43, a 25 deputowanych Izby Reprezentantów powstrzymało się od głosuzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się