Nowy szef PSL u krytycznie o PO

POLITYKA \ WYBÓR JANUSZA PIECHOCIŃSKIEGO MOŻE ZACHWIAĆ KOALICJĄ

Numer 365 - 19.11.2012Temat Dnia

To ludzie z innej gliny, nic rozsądnego do nich nie dociera – jak dowiedziała się „Codzienna” tak o ludziach z PO jeszcze tydzień temu podczas rozmowy w wąskim gronie mówił Janusz Piechociński. W sobotę został przewodniczącym koalicyjnego PSL u. Między innymi dzięki cichemu sojuszowi z Markiem Sawickim.
Katarzyna Pawlak
Premier Donald Tusk od kilku tygodni oficjalnie mówił, że w wyborach na lidera PSL u kibicuje Waldemarowi Pawlakowi. Zresztą Janusz Piechociński większości polityków i obserwatorów sceny politycznej wydawał się wirtualnym kandydatem odgrywającym jedynie rolę scenografii dla Pawlaka, by uwiarygodnić demokratyczny charakter wyborów. Tymczasem to właśnie Piechociński z 17 głosami przewagi od sobotniego popołudnia jest liderem ludowców.
– To wyraźny dowód na to, że wybory wewnątrzpartyjne nie muszą być przewidywalne i nie muszą być tylko hołdem składanym przez cynizm cnocie – uważa politolog Jarosław Flis.
Jednak dla Platformy przyszłość rządu z nowym liderem koalicjanta jest przewidywalna. – Układowi PO-PSL nic nie zagraża – uspokajał po ogłoszeniu wyników wyborów rzecznik rządu Paweł Graś, a za nim kolejni pytani przez nas politycy PO.
Innego zdania jest natomiast opozycja. Poseł Joachim Brudziński z PiS u nie ma wątpliwości, że sobotnie wydarzenia podczas kongresu PSL u mogą mieć zasadniczy wpływ na koalicję rządową. – Skoro już szeregowi działacze ludowców dostrzegli, ile złego zrobił Tusk z Pawlakiem, jest nadzieja, że ten zły rząd wreszcie odejdzie – podkreśla polityk.
– To jest bunt przeciwko zachowawczej i opłotkowej polityce Waldemara Pawlaka – uważa prof. Janusz Majcherek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Podkreśla, że siedem lat przewodniczenia PSL owi wystarczyło, aby Pawlak zniechęcił do siebie członków partii.
Niewątpliwie drugim największym wygranym sobotniego kongresu jest były minister rolnictwa Marek Sawicki, który wyrzucony z rządu przez Tuska i Pawlaka za aferę z Elewarrem, zemścił się, zawiązując z Piechocińskim cichy sojuszzawartość zablokowana

Autor: Katarzyna Pawlak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się