Kompan Pol Pota zapłaci za zbrodnie

ONZ \ OPRAWCA Z KAMBODŻY

Numer 374 - 29.11.2012Świat

Trybunał ONZ ds. osądzenia zbrodni popełnionych przez Czerwonych Khmerów (ECCC) uznał, że 87-letni Ieng Sary, b. wicepremier i minister spraw zagranicznych Kambodży, odpowie za popełnione zbrodnie. Zdaniem sędziów Sary jest w na tyle dobrym stanie fizycznym i mentalnym, by brać udział w toczącym się przeciwko niemu procesie.
Hanna Shen
Ieng Sary w okresie rządów Czerwonych Khmerów odpowiadał m.in. za czystki w MSZ-ecie; część personelu ministerstwa trafiła do niesławnego więzienia Tuol Sleng. Z 17 tys. uwięzionych przeżyło 12 osób. Sara oskarżono o złamanie konwencji genewskiej z 1949 r. i zbrodnie ludobójstwa. Jego obrońcy próbowali przerwać toczący się proces, argumentując to albo słabym stanem zdrowia oskarżonego, albo zarzutami korupcyjnymi wobec Trybunału.
Ieng Sary, tak jak Pol Pot, studiował w Paryżu, gdzie był założycielem Koła Marksistowskiego Studentów Khmerskich, współpracującego z Francuską Partią Komunistyczną. W 1957 r. wrócił do Kambodży, gdzie najpierw pracował jako nauczyciel. Gdy Czerwoni Khmerzy przejęli władzę, został wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych. Żoną Sary została Ieng Thirith, szwagierka Pol Pota, która za czasów komunistycznych rządów sprawowała funkcję minister spraw socjalnychzawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama