Palestyna z nowym statusem w ONZ?

BLISKI WSCHÓD \ HISTORYCZNE GŁOSOWANIE W NOWYM JORKU

Numer 375 - 30.11.2012Świat

Zgromadzenie Ogólne ONZ przygotowywało się wczoraj w Nowym Jorku do głosowania nad przyznaniem Autonomii Palestyńskiej statusu państwa-obserwatora, niebędącego członkiem ONZ-etu. W Ramallah, na Zachodnim Brzegu Jordanu, ludzie wyszli tłumnie na ulice, by świętować. Nikt nie miał bowiem wątpliwości, że Palestyńczycy tym razem odniosą sukces.
Wespazjan Wielohorski
Wniosek o status państwa-obserwatora w ONZ-ecie to już druga próba Mahmuda Abbasa doprowadzenia do uznania palestyńskiej państwowości na arenie międzynarodowej. Ponad rok temu szef Autonomii Palestyńskiej złożył wniosek w Radzie Bezpieczeństwa o pełne członkostwo w ONZ-ecie. Wobec groźby amerykańskiego weta wniosek upadł. Kluczowe znaczenie odgrywa tu słowo „państwo”. Dotychczas bowiem Palestyńczycy mieli w ONZ-ecie dosyć nieokreślony status podmiotu-obserwatora. Zmiana statusu ma przynieść wymarzone uznanie Autonomii Palestyńskiej za niepodległe państwo.
Członkowie ONZ-etu, w szczególności kraje Unii Europejskiej, pozostawali wczoraj podzieleni w kwestii statusu Palestyny. W UE do ostatniej chwili trwały konsultacje. 12 państw członkowskich (m.in. Francja, Hiszpania, Norwegia) poparło palestyński wniosek. Inne uzależniały swoją decyzję od deklaracji Autonomii Palestyńskiej dotyczących procesu pokojowego.
Obszar przyszłego państwa palestyńskiego miałby obejmować zamieszkane przez Palestyńczyków obszary, zajęte przez Izrael w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 rzawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama